Takie sankcje przewiduje projekt nowelizacji przepisów karnych przedstawiony we wtorek w Berlinie przez niemiecką minister sprawiedliwości Brigitte Zypries (SPD). Niemiecki rząd chce ponadto zakazać rozpowszechniania w internecie instrukcji terrorystycznych oraz wprowadzić przepisy ułatwiające deportowanie cudzoziemców uznanych za niebezpiecznych dla państwa.
Do kodeksu karnego pani minister chce wprowadzić nowy paragraf (89 a) dotyczący przygotowywania aktu przemocy. Podlegać karze mają jednak tylko osoby, które szkolą się lub szkolą innych w celu dokonania konkretnego zamachu terrorystycznego. Jako przykład Zypries wymieniła osoby szkolące się w pakistańskim obozie treningowym z zamiarem dokonania w Niemczech zamachu bombowego. Przepis ten dotyczy także neonazistów szkolących się z celu wysadzenia w powietrze synagogi. Udział w szkoleniu bez konkretnego zamiaru dokonania zamachu terrorystycznego ma pozostać niekaralny.
Propozycje ministerstwa sprawiedliwości wprowadzają karalność gromadzenia, przechowywania i przekazywania broni oraz wirusów, trucizn, materiałów nuklearnych i wybuchowych. Zakazane ma być także przekazywanie pieniędzy na ten cel.
Zdaniem władz w Berlinie nowe przepisy zlikwidują istniejącą lukę. Obecne regulacje nie wystarczą w walce z islamskimi terrorystami.
Przeszkolenie w pakistańskich obozach terrorystycznych przeszli trzej mężczyźni, którzy zamierzali dokonać zamachów na amerykańskie obiekty cywilne i wojskowe w Niemczech. Niemiecka policja zatrzymała ich na początku września, w chwili gdy rozpoczęli konstruowanie ładunków wybuchowych.
Partie chadeckie CDU i CSU uważają propozycje socjaldemokratycznej minister za niewystarczające. Bawarski minister spraw wewnętrznych Guenther Beckstein (CSU) powiedział, że prawo powinno karać także tych, którzy przejdą szkolenie terrorystyczne i dopiero po powrocie do Niemiec rozpoczną planowanie zamachów. Jego stanowisko podziela Wolfgang Bosbach z CDU.
Zakres zaostrzenia prawa w walce z terroryzmem jest jednym z kontrowersyjnych tematów w koalicji CDU/CSU - SPD. Chadecy opowiadają się za dalszym zaostrzaniem prawa, socjaldemokraci ostrzegają przed ograniczaniem praw obywatelskich.
pap, em