Do incydentu doszło nad wodami Morza Południowochińskiego w ostatnią niedzielę. CNN podaje, że kanadyjscy oficerowie wojskowi uznali tę operację za lekkomyślną.
Chodzi o wystrzelenie flar przez chiński samolot w pobliżu helikoptera wykrywającego okręty podwodne na Morzu Południowochińskim, twierdzi kanadyjska marynarka wojenna. Funkcjonariusze na pokładzie HMCS Ottawa powiedzieli, że kanadyjski helikopter poszukiwał wykrytego wcześniej okrętu podwodnego, gdy doszło do incydentu.
Wystrzelenie flar blisko helikoptera. „Niestandardowe”
– Ryzyko dla helikoptera w tym przypadku polega na tym, że flary uderzają w łopaty wirnika lub silniki, więc zostało to sklasyfikowane zarówno jako niebezpieczne, jak i niestandardowe, nieprofesjonalne – powiedział mjr Rob Millen, oficer lotnictwa na pokładzie fregaty HMCS Ottawa. To właśnie z tego okrętu wojennego startował helikopter wielozadaniowy Sikorsky Cyclone.
Incydent ten był drugim z dwóch spotkań śmigłowca myśliwcami J-11 Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej nad wodami międzynarodowymi w dniu 29 października. Mjr Millen mówił, że myśliwce zbliżyły się do śmigłowca na odległość 100 stóp (nieco ponad 30 metrów).
Millen dodał, że Kanada i inne kraje wielokrotnie widziały chińskie samoloty zbliżające się do samolotów stałopłatowych, ale rzadko zdarzało się, aby takie działania były podejmowane przeciwko helikopterowi.
Relacjonował, że podczas wcześniejszego „spotkania” chińskie samoloty bojowe latały wokół jego helikoptera. – Kiedy przechwytujący samolot był coraz bliżej, w pewnym momencie zrobiło się niebezpiecznie – powiedział. Zapewnił, że załogi lotnicze jego wojska szkolą się, jak reagować na takie przechwycenia, jak te, do których doszło w niedzielę.
Rzecznik chińskiego ministerstwa spraw zagranicznych Wang Wenbin, zapytany o incydent, powiedział, że „nie jest świadomy sytuacji”.
– Wielokrotnie powtarzaliśmy nasze zdecydowane stanowisko w sprawie kanadyjskich samolotów bojowych prowadzących rozpoznanie w pobliżu terytorialnej przestrzeni powietrznej Chin – powiedział dziennikarzom. – Mamy nadzieję, że Kanada powstrzyma się od niewłaściwego zachowania, aby uniknąć komplikowania sytuacji – dodał.
Czytaj też:
Kolejny kraj dołączy do klubu okrętów podwodnych o napędzie jądrowym. Wyścig zbrojeń trwaCzytaj też:
Okręty Chin i Rosji na Bałtyku. Zostaną tam przez całą wizytę Trumpa