Brytyjski Reuter wybił na czoło stwierdzenie, że obaj politycy oskarżali się o zmarnowanie szans, jakie miała Polska od czasu upadku komunizmu.
Reuter zwrócił też uwagę, że wyeliminowanie z debaty głównej partii opozycyjnej, centroprawicowej Platformy Obywatelskiej, może przybliżyć perspektywę, iż wybory wyznaczone na 21 października mogą być starciem lewicy z konserwatystami.
Debata, która odbyła się na trzy tygodnie przed wyborami, ożywiła - jak dotychczas bezbarwną - kampanię w największym byłym państwie komunistycznym w Unii Europejskiej i powinna skrystalizować preferencje milionów niezdecydowanych wyborców - pisze brytyjska agencja.
Również amerykańska agencja Associated Press zwróciła uwagę, że miedzy oboma politykami doszło do ostrej kontrowersji wokół tego, kto - ich zdaniem - zmarnował szanse na szybsze odrodzenie gospodarki.
Zarówno AP jak i francuska AFP podkreśliły fakt nieobecności w studio przywódcy PO Donalda Tuska, który wcześniej oświadczył, że gotów jest spotkać się ze zwycięzcą poniedziałkowej debaty.
AFP wybiła na wstępie, że Aleksander Kwaśniewski oskarżył rząd premiera Kaczyńskiego o spowodowanie "największej katastrofy dyplomatycznej, jaką sobie można wyobrazić". Natomiast Jarosław Kaczyński oświadczył, że Polska jest obecnie krajem "szanowanym, z którym należy się liczyć".
Zdaniem AFP, zarówno Kaczyński jak i Kwaśniewski chcą przyciągnąć do swoich ugrupowań liberalny elektorat będący bazą Platformy Obywatelskiej.
Rosyjska agencja prasowa ITAR-TASS zauważyła, że między dyskutantami nie doszło do porozumienia w praktycznie żadnej w poruszanych spraw, ale cała dyskusja odbyła się "w ramach poprawności". Agencja przytacza też wyniki sondażu, według którego zwycięstwo w debacie odniósł Aleksander Kwaśniewski.
pap, ss