Jak poinformował, eksperci znaleźli "19 kompletnych szkieletów i 105 częściowych".
W masowym grobie niedaleko miejscowości Zeleni Jadar, ok. 15 km na południe od Srebrenicy, mogą znajdować się jeszcze szczątki co najmniej 50 innych ludzi - kontynuował Hurtić.
Siły serbskie zdobyły Srebrenicę 11 lipca 1995 r., na kilka miesięcy przed zakończeniem wojny. Srebrenica była wówczas muzułmańską enklawą, ogłoszoną przez ONZ "strefą bezpieczeństwa", w której zgromadziło się 30 tys. ludzi, w tym tysiące uchodźców, szukających schronienia przed nacierającymi Serbami. Bronić ich miało 100 holenderskich żołnierzy z sił ONZ, uzbrojonych tylko w lekką broń.
Holenderscy żołnierze wycofali się bez walki, gdy dowództwo misji wojskowej ONZ odmówiło wsparcia i zbombardowania Serbów.
W czasie masakry oddziały Serbów bośniackich zamordowały 8 tys. mężczyzn i chłopców - bośniackich Muzułmanów. Była to największa zbrodnia w Europie po II wojnie światowej.
Ciała kilku tysięcy ofiar masakry w Srebrenicy zostały odkryte w ok. zbiorowych 60 grobach wokół miasta. Identyfikacja ponad 2,5 tys. była możliwa tylko dzięki testom DNA.
Odpowiedzialni za zorganizowanie masakry polityczny przywódca bośniackich Serbów Radovan Karadżić i dowódca ich oddziałów Ratko Mladić pozostają w ukryciu. Obaj są ścigani przez haski trybunał ds. zbrodni w dawnej Jugosławii.
pap, ss