„Nasze Eurofightery z VAPB wystartowały dziś z łotewskiej bazy lotniczej Lielvarde na lot ochronny, aby przechwycić rosyjski COOT-A (Ił-20) nad Morzem Bałtyckim, który podróżował bez transpondera” – poinformowały w mediach społecznościowych niemieckie siły powietrzne.
Niemcy przechwyciły drugi rosyjski samolot w 2024 r.
To drugi taki przypadek w tym roku. Pod koniec stycznia Luftwaffe „zidentyfikowały i krótko eskortowały rosyjski samolot wojskowy w międzynarodowej przestrzeni powietrznej u wybrzeży wyspy Rugii, zanim ponownie skręcił na wschód”. Wówczas rosyjski samolot również leciał bez transpondera.
Z kolei inny przypadek przechwycenia rosyjskich samolotów szpiegowskich nad Morzem Bałtyckim miał miejsce pod koniec marca. Wówczas włoskie myśliwce, które w ramach misji NATO stacjonują w Malborku, dwukrotnie wzbijały się w powietrze. Jak zaznaczono, maszyna nie miała „wrogich zamiarów”. Ze względu na kwestie bezpieczeństwa nie ujawniono żadnych szczegółów na temat rodzaju maszyny ani kierunku, w którym leciała.
Ochrona przestrzeni powietrznej suwerenność Litwy, Łotwy i Estonii przez NATO
NATO w ramach operacji Baltic Air Policing gwarantuje bezpieczeństwo i suwerenność Litwy, Łotwy i Estonii, które nie posiadają własnych sił powietrznych. Podobne misje prowadzone są również nad Albanią, Czarnogórą, Macedonią Północną oraz Słowenią. Sojusznicy pomagają także pilotować niebo nad Rumunią, Bułgarią i Islandią.
Łącznie w Europie ponad 60 myśliwców jest gotowych do akcji w każdej chwili. Organizacja Traktatu Północnoatlantyckiego posiada dwa centra operacyjne. Jedno w Niemczech, które obejmuje północną Europę, a drugie w Hiszpanii, którego zadaniem jest monitorowanie ruchu powietrznego w południowej części naszego kontynentu.
Czytaj też:
Poderwano polskie i sojusznicze myśliwce. „Intensywna aktywność lotnictwa dalekiego zasięgu Rosji”Czytaj też:
Poderwano polskie i sojusznicze myśliwce. Generał ujawnił szczegóły