Jens Stoltenberg w środę 8 maja spotkał się w Rzymie z Giorgią Meloni. Szef Paktu Północnoatlantyckiego i premier Włoch omówili przygotowania do szczytu w Waszyngtonie, w tym prace nad dalszym wzmocnieniem NATO, osiągnięcie bardziej sprawiedliwego podziału obciążeń i zapewnienie większego wsparcia Ukrainie.
Sekretarz generalny pochwalił pomoc Włoch dla Ukrainy, w tym dostarczenie systemu obrony przeciwlotniczej SAMP/T wraz z Francją. Włochy podpisały również dwustronną umowę o bezpieczeństwie z Ukrainą, pomagając wzmocnić obronę Ukrainy, wspierać jej przemysł zbrojeniowy i przeciwdziałać zagrożeniom hybrydowym.
Szef NATO we Włoszech. Spotkał się z Giorgią Meloni
Stoltenberg pochwalił Meloni za liczne zasługi Włoch dla Sojuszu Północnoatlantyckiego, w tym za przewodzenie grupie bojowej NATO w Bułgarii i udział sił w grupach bojowych w Węgrzech i Łotwie. Włochy regularnie uczestniczą także w operacjach Baltic Air Policing i operacjach morskich Paktu Północnoatlantyckiego.
Sekretarz generalny Sojuszu podziękował Włochom za ich zaangażowanie w natowską misję pokojową KFOR w Kosowie oraz natowską misję szkoleniową w Iraku. Stoltenberg z zadowoleniem przyjął także kluczową rolę Włoch w rozwijaniu podejścia Paktu Północnoatlantyckiego do południowego sąsiedztwa.
Ukraińcy nie chcą wojsk NATO w swoich kraju. Jens Stoltenberg ujawnił, o co prosili
Szef NATO cytowany przez włoską agencję ANSA zaznaczył, że Kijów nie prosił, aby wojska Sojuszu Północnoatlantyckiego stacjonowały w Ukrainie w celu odparcia rosyjskiej inwazji. – NATO nie ma zamiaru rozmieszczać sił w Ukrainie. Kiedy byłem tam w zeszłym tygodniu, Ukraińcy nie prosili o wojska Paktu Północnoatlantyckiego, ale o większe wsparcie – podsumował Stoltenberg.
Czytaj też:
Rosja wezwała ambasadora Francji. „Polityka Paryża prowadzi do dalszej eskalacji konfliktu”Czytaj też:
Francuscy żołnierze mieli trafić na front do Ukrainy. MSZ stawia sprawę jasno