Chester Zoo opublikowało radosny komunikat – na świat przyszedł onager perski. Źrebakowi nadano wyjątkowe imię: „Jasper”, co w języku perskim oznacza: „skarb”. W przeszłości ssak zamieszkiwał pustynie Mongolii, Chin czy Iranu. Obecnie najwięcej tych parzystokopytnych przetrwało na terenie państwa na Bliskim Wschodzie – podaje BBC.
Zwierzęta wybijano dla cennego mięsa i skór
O narodzinach onagera perskiego, zwanego także kułanem, w rozmowie z dziennikarzami opowiedział dyrektor do spraw zwierząt i roślin w angielskim zoo – Mike Jordan. Przyznał, że ogród zoologiczny był „zachwycony”. Chester Zoo zostało w 2024 roku uznane za najlepsze tego typu miejsce w Wielkiej Brytanii według TripAdvisor (amerykański serwis, na którym 60 milionów użytkowników z całego świata dzieli się z innymi opiniami, głównie o restauracjach i hotelach).
Jak przypomina redakcja brytyjskiej telewizji, Equus hemionus spokrewnione są z osłami domowymi. Osiągają długość do okołu dwóch metrów. Zamieszkiwały w przeszłości górskie stepy czy pustynne równiny. Obecnie największa populacja parzystokopytnego występuje na terenie irańskiego Parku Narodowego Khar Turan. Dlaczego na świecie zostało tylko 600 onagrów? Z powodu nielegalnego kłusownictwa (zabijane są dla mięsa i skór, a także dlatego, że niektórzy uważają je za konkurencję dla zwierząt hodowlanych), a także w wyniku susz i chorób, którymi zaraziły się od bydła.
Jasper to „pełen energii” źrebak
Onager trafił na Czerwoną Listę IUCN (Międzynarodowa Czerwona Lista Gatunków Zagrożonych). Przyjście na świat źrebaka Jaspera pomoże ochronić ten niezwykle rzadki gatunek przed wyginięciem – czytamy na BBC. Dyrektor angielskiego zoo zapewnia, że obecnie Jasper „ma się bardzo dobrze”. Jego mama – Azita (co znaczy: „szlachetna”) – „świetnie radzi sobie z opieką i tworzeniem więzi ze swoim podopiecznym” – ocenia, cytowany przez BBC.
Zoolog podaje, że zwierzę „jest pełne energii”, a jedną z zabaw, które lubi najbardziej, jest efektowne „kopanie piasku” podczas biegania po wydzielonym obszarze zoo.
Onagry perskie żyją obecnie na terenie Chester Zoo, a także Whipsnade (ogródzie zoologicznym) w Anglii i Yotvata Hai-Bar (rezerwacie przyrody) w Izraelu.
instagramCzytaj też:
Zastrzelili 22-letnią niedźwiedzicę. Osierociła młodeCzytaj też:
Kangur siał postrach wśród mieszkańców. Ranne zwierzę zostało schwytane