Jak informuje The Guardian, pozostałe monety mają wejść do obiegu w następnych miesiącach.
Sam król Karol III był zaangażowany w proces tworzenia i projektowania monet. Widać na nich gatunki objęte programami ochrony przyrody. Monety mają na celu upamiętnienie panowania króla. Mają również zaznaczyć jego miłość do przyrody.
Nawet jeśli król stanie się powszechnym widokiem na monetach, te przedstawiające królową Elżbietę II pozostaną w obiegu. – Wiemy, że kolekcjonerzy i opinia publiczna będą podekscytowani możliwością zdobycia tego wyjątkowego kawałka historii – mówiła dziennikarzom Rebecca Morgan, dyrektor brytyjskiej Mennicy Królewskiej.
Na monetach ptaki i rośliny
Pierwsza moneta, na której wybito dwie pszczoły pojawiła się już w obiegu. Wkrótce dołączą do niej inne z tego cyklu. Pojawi się wśród nich jednopensówka, na której widoczna będzie popielica oraz moneta o nominale dwóch pensów z wizerunkiem rudej wiewiórki. Na pięciopensówce pojawi się liść dębu, na dziesięciopensówce – głuszec, na dwudziestopensówce – maskonur, a na pięćdziesięciopensówce – łosoś.
Z kolei na monecie o nominale 2 funtów wybite zostaną kwiaty – róża, która ma symbolizować Anglię, żonkil reprezentujący Walię, oset – Szkocję i koniczynę – Irlandię Północną.
Król Karol III wyjawił, że ma nadzieję, że zwierzęta i rośliny zaprezentowane na monetach zwrócą uwagę na „ważne kwestie dotyczące ochrony tych gatunków”.
Czytaj też:
Szokujący pomysł Karola III wywołał w rodzinie królewskiej burzę. „Walenie w biurko i krzyki”Czytaj też:
Książę Harry nie weźmie udziału w pogrzebie swojego wuja. „Jest przerażony”