Poprzednik Bajara Mijegombo Enchbold podał się do dymisji na początku listopada po utracie w zeszłym miesiącu stanowiska przewodniczącego rządzącej Mongolskiej Partii Ludowo-Rewolucyjnej (MPLR). Jego miejsce w partii zajął właśnie Bajar - stąd też objęcie przez niego urzędu szefa rządu było powszechnie oczekiwane.
W przyszłym roku w Mongolii mają odbyć się wybory parlamentarne - stąd też zapowiadane przez nowego premiera reformy i zmiany w rządzie mogą nie mieć dużego zasięgu. Obecnie głównym zadaniem nowych władz mongolskich jest sfinalizowanie ważnych kontraktów z zachodnimi spółkami, dotyczących eksploatacji mongolskich złóż surowcowych, przede wszystkim zaś miedzi.
O prawo do eksploatacji złóż miedzi i złota w rejonie Oju Tołgoj na pustyni Gobi ubiega się australijsko-brytyjski koncern Rio Tinto. Oju Tołgoj to największe nie eksploatowane dotąd złoża rud miedzi i złota na świecie. Według związanej z Rio Tinto spółki górniczej Ivanhoe, ich eksploatacja zwiększyłaby PKB Mongolii o 34 procent.
ab, pap