Zdarzenia miały miejsce w miastach Lugano i Ascona w szwajcarskim kantonie Ticino. Mimo że w czasie popełnienia tych przestępstw mężczyzna przebywał w Rzymie, został zatrzymany na podstawie międzynarodowego listu gończego.
Błąd sztucznej inteligencji: Niesłuszny areszt Rumuna w Rzymie
Całe wydarzenie rozpoczęło się od analizy nagrań monitoringu miejskiego przez sztuczną inteligencję, której zadaniem było zidentyfikowanie sprawcy kradzieży. AI wskazała na 44-letniego Rumuna, na podstawie czego szwajcarskie służby wystawiły międzynarodowy list gończy. W ubiegły wtorek włoskie służby, działając na podstawie tej decyzji, zatrzymały mężczyznę w Rzymie i przewiozły do aresztu.
Pomimo zapewnień o swojej niewinności oraz dowodów potwierdzających, że przebywał w innym kraju w czasie popełnienia przestępstw, mężczyzna został przewieziony do więzienia Regina Coeli w Rzymie, gdzie groziła mu ekstradycja do Szwajcarii.
Interweniowało MSW
Adwokat 44-latka od początku podejrzewał, że cała sytuacja jest wynikiem błędu. Jak się okazało, rzeczywiście doszło do poważnych uchybień – zarówno po stronie sztucznej inteligencji, jak i szwajcarskiego wymiaru sprawiedliwości. Włoskie władze nie zostały odpowiednio poinformowane o tym, że szwajcarski sąd już 20 dni wcześniej cofnął nakaz aresztowania mężczyzny.
Ostatecznie, dopiero po interwencji włoskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, doszło do zwolnienia niesłusznie aresztowanego 44-latka, który spędził w więzieniu jedną dobę. Do tej pory nie ustalono tożsamości prawdziwego sprawcy kradzieży.
Sztuczna inteligencja w wymiarze sprawiedliwości
Prof. John Villasenor z Uniwersytetu Kalifornijskiego, zwraca uwagę, że algorytmy stosowane w systemach monitoringu i rozpoznawania twarzy mają tendencję do popełniania błędów, zwłaszcza w identyfikacji osób z grup mniejszościowych.
„Systemy te wciąż wymagają wielu usprawnień, zwłaszcza jeśli chodzi o precyzyjne rozpoznawanie twarzy i ograniczanie błędnych identyfikacji" – podkreśla prof. Villasenor.
W przypadku 44-letniego Rumuna, pomimo zaawansowanych technologii, ludzki błąd wciąż odegrał decydującą rolę. Szwajcarski wymiar sprawiedliwości nie zweryfikował w pełni wyników analizy AI, co w połączeniu z opóźnieniami w komunikacji międzynarodowej doprowadziło do niesłusznego aresztowania.
Czytaj też:
Odkryli kilkaset tajemniczych geoglifów. Naukowcy wykorzystali nowoczesną technologięCzytaj też:
Grają rocka i ratują życie. Prof. Chłosta: Od 10 lat widać, że to działa