Poroniła dziesięć razy, przeszła dziesięć nieudanych zapłodnień in vitro. W końcu się udało – 61-letnia kobieta urodziła zdrowego chłopca.
– To pierwsza pacjentka w naszym kraju, która zaszła w ciążę z własnej zamrożonej komórki jajowej, przeszła w Macedonii Północnej zabieg in vitro, a cała ciąża była monitorowana także w kraju – mówiła Irena Papestiew, dyrektor Kliniki Ginekologii i Położnictwa w Skopje, gdzie odebrano poród.
Nowo narodzony chłopiec ma na imię Petar. Razem z mamą opuścił we wtorek szpital.
Nie obyło się bez komplikacji w ciąży – matka bowiem cierpi na cukrzycę oraz wysokie ciśnienie. Poród przeprowadzony został przez cesarskie cięcie. Przebiegł dobrze. Chłopiec urodził się zdrowy, ważąc 2,35 kilograma i mierząc 48 centymetrów długości.
Starsze mamy żyją dłużej?
Wiek przyszłej mamy nie musi być problemem. Co ciekawe, jak przeczytać możemy w piśmie „medRxiv”, kobiety, które rodzą w późniejszym wieku, żyją nieco dłużej niż te, które rodzą wcześniej.
Aby lepiej zbadać powiązania między zdrowiem ogólnym a rozrodczym oraz zmiany zachodzące wraz z wiekiem, zespół badawczy pod kierownictwem Nielsa van den Berga z Leiden University Medical Center w Holandii przeanalizował dane ponad 11 500 kobiet. Wszystkie uczestniczki badania dożyły co najmniej 50 lat i urodziły przynajmniej jedno dziecko bez korzystania z metod wspomaganego rozrodu, takich jak zapłodnienie in vitro.
Wyniki badań wykazały, że kobiety, które urodziły swoje ostatnie dziecko w późniejszym wieku, żyły dłużej. Każdy dodatkowy rok życia przed narodzinami ostatniego dziecka wiązał się statystycznie z wydłużeniem życia o 22 dni. Analizy sugerują, że ten związek nie jest przypadkowy.
Porównując kobiety, które urodziły ostatnie dziecko przed 40. rokiem życia, z tymi, które zrobiły to po ukończeniu 45 lat, badacze zaobserwowali, że druga grupa żyła średnio o 17 miesięcy dłużej. Van den Berg zwraca uwagę, że różnica wynosząca 1,41 roku, uwzględniając wszystkie ryzyka związane ze śmiercią, jest znacząca.
Czytaj też:
W tym kraju rodzi się najmniej dzieci. Oto powód. „Sytuacja wydaje się być beznadziejna”Czytaj też:
Cukrzyca w ciąży – dlaczego warto zadbać o profilaktykę?