W pierwszym dniu 2025 r. papież Franciszek wygłosił specjalną homilię, w której podkreślił, że „katolicy zostali wezwani do tego, żeby stać się głosem w bardzo wielu sytuacjach wyzysku ziemi i ucisku bliźniego”. W tym kontekście wymienił m.in. degradację środowiska naturalnego, wieloaspektowe nierówności, a także wzrost finansowania przemysłu zbrojeniowego i dezinformację.
Papież Franciszek z jasnym przekazem. Wspomniał apel Jana Pawła II
Papież podkreślił, że nie można zaakceptować sytuacji, kiedy do określonych dóbr ma dostęp jedynie wybrana grupa najbardziej uprzywilejowanych ludzi. Ojciec Święty nawiązał również do apelu Jana Pawła II z 2000 roku i zaapelował, aby „przemyśleć sprawę redukcji, jeśli nie całkowitej likwidacji zadłużenia międzynarodowego, które ciąży na losach wielu narodów”.
Papież Franciszek wyraził także nadzieję, że w 2025 r. na świecie zapanuje pokój. – To musi być prawdziwy i trwały pokój, który nie poprzestaje na kompromisach. Musimy dążyć do prawdziwego pokoju, który jest darowany przez Boga – powiedział Ojciec Święty.
Papież Franciszek o aborcji. „Aby wszyscy mogli z nadzieją patrzeć w przyszłość”
Papież Franciszek poruszył także temat dotyczący aborcji. Wezwał do „zdecydowanego zaangażowania” w ochronę i poszanowanie życia od poczęcia do naturalnej śmierci.
Ojciec Święty modlił się o to, żeby wszyscy nauczyli się dbać o „każde dziecko zrodzone z kobiety” i chronić cenny dar życia – „życia w łonie matki, życia dzieci, życia cierpiących, ubogich, starszych, samotnych i umierających”. – Proszę o zdecydowane zaangażowanie na rzecz poszanowania godności życia ludzkiego od poczęcia do naturalnej śmierci, aby wszyscy mogli pielęgnować swoje życie i z nadzieją patrzeć w przyszłość – podkreślił papież.
Czytaj też:
Papież Franciszek grzmi o „fundamentalnej hipokryzji”. Tego się obawiaCzytaj też:
Papież Franciszek zainaugurował Rok Święty. Ostatnio zrobił to Jan Paweł II