Wypowiedź Emmanuela Macrona padła podczas narady ambasadorów w Paryżu. Prezydent Francji stwierdził w niej, że choć jego kraj słusznie interweniował w regionie Sahelu, to afrykańscy przywódcy „zapomnieli za to podziękować”, oraz że żadne z państw Sahelu nie utrzymałoby swojej suwerenności, a wielu z przywódców nie piastowałoby swoich stanowisk, gdyby nie Francja.
Macron odnosił się do wydarzeń z 2013 roku, kiedy to francuskie siły zbrojne pomagały lokalnym wojskom w walkach z dżihadystami. Aktualnie afrykańskie kraje domagają się wycofania wojsk francuskich. Wśród nich znajduje się Czad, z którego wycowywanie wojsk rozpoczęto w grudniu, czy też Senegal i Wybrzeże Kości Słoniowej.
– Zaproponowaliśmy szefom państw afrykańskich reorganizację naszej obecności militarnej. Ponieważ jesteśmy bardzo uprzejmi, pozwoliliśmy im ogłosić to jako pierwszym. Francja nie miała już tu miejsca, bo nie jesteśmy pomagierami puczystów – mówił podczas spotkania Macron.
Czad i Senegal reagują na słowa Macrona
Na słowa Macrona zareagował prezydent Czadu Mahamat Idriss Deby Itno, który określił je jako „kipiące pogardą wobec Afryki i Afrykanów”. – Myślę, że pomyliła mu się epoka – mówił.
Więcej w sprawie powiedział szef MSZ Czadu Abderaman Koulamallah, który odbijając piłeczkę stwierdził, że zarówno jego kraj, jak i inne kraje afrykańskie odegrały znaczącą rolę w wyzwalaniu Francji podczas dwóch wojen światowych, czego ta „nigdy prawdziwie nie doceniła”.
– Rząd Republiki Czadu wyraża swoje głębokie zaniepokojenie ostatnimi uwagami uczynionymi przez prezydenta Republiki Francji, Emmanuela Macrona, odzwierciedlającymi pogardliwy stosunek do Afryki i jej mieszkańców – mówił szef czadyjskiej dyplomacji, dodając że francuscy przywódcy „muszą nauczyć się szanować Afrykanów”.
Do wypowiedzi prezydenta Francji odniósł się także premier Senegalu Ousmane Sonko. – Francja nie ma ani możliwości, ani prawa, by zapewniać bezpieczeństwu lub suwerenność Afryce – powiedział.
Co więcej, Sonko zaprzeczył słowom Macrona, jakoby Francja wycofywała swoje wojska z Senegalu za sprawą negocjacji o reorganizacji swoich sił na Sahelu. – Nie było żadnych dyskusji, ani negocjacji a decyzja Senegalu wynika z jego determinacji jako niepodległego i suwerennego państwa – stwierdził.
Czytaj też:
Orki i delfiny nie będą już bawić turystów we Francji. Na horyzoncie problemyCzytaj też:
Jean-Marie Le Pen nie żyje. Miał 96 lat