"Będzie premier Tusk, będzie Angela Merkel. Będzie oficjalne, wielkie spotkanie" - oświadczył Schetyna. Wcześniej swoją obecność potwierdził przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Barroso.
"Scenariusz jest doprecyzowany. Zależy nam na tym, żeby była to impreza, która podkreśli wagę rozszerzenia Schengen. Żeby było to spotkanie symboliczne, które będzie obrazować rangę tego wydarzenia" - powiedział Schetyna.
Rozszerzenie strefy Schengen Polska zaczęła świętować już w czwartek 6 grudnia. Do przedstawicielstwa RP przy Unii przyszło 200 osób, w tym ministrowie sprawiedliwości i spraw wewnętrznych portugalskiego przewodnictwa.
By podziękować Portugalii za wysiłek włożony w dotrzymanie terminu rozszerzenia Schengen w 2007 roku, Schetyna odznaczył szefa portugalskiego MSW Rui Pereirę Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Zasługi, a ministra sprawiedliwości Alberto Costę - Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi.
Zebrani w Brukseli ministrowie spraw wewnętrznych krajów UE ostatecznie potwierdzili w czwartek rozszerzenie strefy Schengen o dziewięć nowych krajów UE, w tym o Polskę. Kontrole na granicach lądowych mają zniknąć w nocy z 20 na 21 grudnia.
Obywatele Polski oraz obcokrajowcy mający kartę stałego pobytu w Polsce uzyskają możliwość jeszcze swobodniejszego niż dotychczas podróżowania po Europie, bez kontroli dokumentów i odpraw na wewnętrznych granicach Schengen. Po włączeniu do obszaru Schengen dziewięciu nowych państw UE, strefa obejmie znaczną część kontynentu europejskiego: 20 państw UE oraz Norwegię i Islandię.
Uroczystości mają się odbyć 21 i 22 grudnia na różnych nowych wewnętrznych granicach Schengen: poza granicą polsko-czesko- niemiecką, także w krajach bałtyckich, na styku między Austrią, Węgrami i Słowacją oraz na granicy włosko-słoweńskiej.
Zniesienie kontroli na lotniskach, gdzie ze względów infrastrukturalnych jest to znacznie bardziej skomplikowane (trzeba przygotować osobne miejsca i korytarze na przyjmowanie samolotów i pasażerów Schengen), ma nastąpić 30 marca.
ab, pap