"Decyzja została wczoraj (w środę) podjęta. To jest decyzja premiera Tuska - powiedział w Brukseli wicepremier, minister spraw wewnętrznych i administracji Grzegorz Schetyna. - To jest decyzja odsuwająca nasze weto i nasz protest".
"Wszystko się zmieniło w Polsce. Rząd się zmienił, Polska się zmieniła i decyzja się zmieniła" - dodał, tłumacząc powody zmiany postanowienia poprzedniego rządu.
Portugalskie przewodnictwo w UE nieoczekiwanie podało w czwartek wieczorem, że ministrowie sprawiedliwości państw UE, którzy spotkają się w piątek w Brukseli, przyjmą blokowaną dotychczas przez Polskę inicjatywę w sprawie ustanowienia Europejskiego Dnia przeciwko Karze Śmierci.
Nagła zmiana rozkładu piątkowego posiedzenia ministrów i dopisanie tego punktu do porządku obrad stało się możliwe, ponieważ polski rząd zgodził się na ustanowienie takiego dnia - podawały pragnące zachować anonimowość źródła unijne.
"Jesteśmy bardzo szczęśliwi" - powiedziały PAP portugalskie źródła.
"Na zmianę porządku obrad przystały wszystkie kraje" - poinformował rzecznik portugalskiego przewodnictwa Manuel Carvalho.
Podczas obrad Polskę reprezentować będzie szef resortu sprawiedliwości Zbigniew Ćwiąkalski.
Od kilku lat, z inicjatywy organizacji pozarządowych, 10 października obchodzony jest jako Międzynarodowy Dzień przeciwko Karze Śmierci.
Rada Europy zdecydowała we wrześniu, że 10 października będzie również Europejskim Dniem przeciwko Karze Śmierci. Początkowo planowano, że zrobi to wspólnie z Unią Europejską, jednak inicjatywę zablokowała Polska. Blokada była możliwa, bowiem w Radzie UE zgoda na ustanowienie europejskiego dnia wymagała jednomyślności.
Polska twierdziła wówczas, iż "nie widzi żadnej realnej korzyści z ustanowienia Europejskiego Dnia przeciwko Karze Śmierci". Resort spraw zagranicznych pod kierownictwem Anny Fotygi argumentował, że w żadnym z państw ani Unii, ani Rady Europy nie wykonuje się tej kary, a problem jej zniesienia "należy umieścić w szerszym kontekście prawa do życia".
"Eksponowanie tylko jednego wątku deprecjonuje działania na rzecz innych aspektów ochrony życia, np. sprzeciwu wobec eutanazji" - zaznaczał wówczas polski MSZ.
ab, pap