"Jeśli Unia Europejska pragnie zastąpić ONZ, nie jest to niemożliwe" - powiedział Ławrow w rosyjskiej telewizji Wiesti-24. Dodał, że "aby tak się stało, muszą zostać spełnione dwa warunki: po pierwsze, stosowna decyzja musi zostać podjęta przez Radę Bezpieczeństwa. Drugim warunkiem jest zgoda Belgradu".
Wcześniej w piątek w wywiadzie dla rosyjskiego dziennika "Wriemia Nowostiej" minister Ławrow zapowiedział, że Rosja zgłosi weto w Radzie Bezpieczeństwa ONZ, by zablokować uznanie niepodległości Kosowa.
Zamieszkująca Kosowo, formalnie prowincję Serbii, albańska większość zapowiedziała w najbliższych tygodniach ogłoszenie niepodległości. Uznać ją zamierzają Stany Zjednoczone i Unia Europejska. Zachód planuje przy tym rozmieszczenie sił policyjnych, mających nadzorować niepodległość nowego państwa.
Serbia oświadczyła, że misja UE bez błogosławieństwa" Rady Bezpieczeństwa będzie bezprawna.
Przywódcy państw UE uzgodnili wysłanie misji cywilnej do Kosowa. Przewiduje się, że około 1800 policjantów i prawników miałoby wspierać kosowską policję i system sądowniczy. Datę rozpoczęcia misji mają ustalić w styczniu unijni ministrowie spraw zagranicznych.
ab, pap