Agencja powołuje się na wypowiedź gubernatora Północnego Synaju Ahmeda Abdela Hamida, który poinformował, że egipskie siły bezpieczeństwa otrzymały polecenie "ułatwiania Palestyńczykom przejścia przez granicę i kierowania ich w miejsca, gdzie mogliby dokonać zakupów potrzebnych im artykułów". Z informacji agencyjnych wynika jednak, że egipskie służby bezpieczeństwa blokują główną ulicę pogranicznego miasta Rafah, starając się zatrzymać przechodzących i wjeżdżających pojazdami ze Strefy, podejmując w ten sposób próbę opanowania wymykającej się spod kontroli sytuacji.
Palestyńskie bojówki dokonały w nocy z piątku na sobotę nowego wyłomu na granicy Strefy Gazy z Egiptem. Popierani przez Hamas bojownicy buldożerami wjechali na linię graniczną, niszcząc kolejny fragment umocnień i tym samym rzucając nowe wyzwanie egipskim siłom bezpieczeństwa.
Prezydent Egiptu Hosni Mubarak wystąpił z inicjatywą zorganizowania niezwłocznego "spotkania pojednawczego" między przedstawicielami Hamasu, który kontroluje Strefę Gazy i umiarkowanego Fatahu prezydenta Mahmuda Abbasa, który ma siedzibę w Ramalli, na Zachodnim Brzegu Jordanu. Inicjatywa może jednak okazać się chybiona - w Ramalli na Zachodnim Brzegu Jordanu w sobotę prezydent Autonomii Mahmud Abbas powtórzył twarde warunki dialogu z Hamasem. Uzależnił nawiązanie rozmów od rezygnacji przez radykałów islamskich z przejętej w czerwcu ub. r. kontroli nad Strefą Gazy.
W Nowym Jorku natomiast Rada Bezpieczeństwa ONZ, obradująca w piątek drugi dzień z rzędu na temat sytuacji w Strefie Gazy, nie była w stanie podjąć żadnej decyzji w sprawie proponowanego przez Libię (przewodniczącą obecnie Radzie) projektu dokumentu na ten temat. Kraje arabskie zapowiedziały już, że jeśli USA nadal będą blokować decyzję RB ONZ, projekt zostanie wzmocniony i przedstawiony do akceptacji Zgromadzeniu Ogólnemu NZ jeszcze w tym miesiącu.
Po ustanowieniu przez Izrael 17 stycznia blokady Strefy Gazy, tysiące Palestyńczyków (mówi się o ponad 200 tys.) wtargnęły w środę na terytorium Egiptu przez przejście wybite w murze granicznym przez zamaskowanych mężczyzn i zaczęło wykupywać w Rafah i okolicy przede wszystkim żywność, leki, benzynę i papierosy a także wodę pitną.
ab, pap