Informacja taka znalazła się w książce "Wojna za trzy biliony dolarów" ("The Three Trillion Dollar War"), jaką Stiglitz opublikował wraz z Lindą Bilmes na początku marca.
Zdaniem autorów studium, nawet w razie przyjęcia "najkorzystniejszego wariantu" i "realistyczno-umiarkowanych" scenariuszy, działania w Iraku i Afganistanie, wraz z długoterminową amerykańską okupacją wojskową tych państw, będzie kosztować budżet USA do roku 2017 od 1,7 do 2,7 bilionów dolarów. Trzy czwarte tej sumy przypadnie na Irak.
Samo oprocentowanie pożyczek, zaciągniętych na finansowanie wojny z terrorem, obciąży skarb państwa kwotą 816 mld dolarów.
We wspólnej książce wykładająca na Harvardzie Bilmes i profesor nowojorskiego Uniwersytetu Columbia Stiglitz prognozują, iż do 30 września 2008 roku - czyli do końca obecnego roku budżetowego - koszty obu wojen wyniosą 845 mld dolarów w cenach z 2007 roku. Prognoza ta zakłada, że Kongres USA zatwierdzi wszystkie żądane przez prezydenta George'a Busha wydatki.
Szacunki Stiglitza i Bilmes dały kwotę wyraźnie wyższą niż ocena Kongresowego Biura Budżetowego (CBO), według którego do roku 2017 łączne koszty wojny z terrorem sięgną od 1,2 do 1,7 biliona dolarów.
Według Kongresowej Służby Badań koszty trwającego 12 lat zaangażowania militarnego USA w Wietnamie wyniosły 670 mld dolarów w cenach z 2007 roku.
Zdaniem autorów "Wojny za trzy biliony dolarów", całość jej ekonomicznych i społecznych skutków może obciążyć Stany Zjednoczone kwotą blisko pięciu bilionów dolarów.
pap, ss