Zastrzegł, że pozostały jeszcze pewne "warunki", które należy omówić.
"Według moich informacji, ostatnie problemy dotyczące głównego porozumienia zostały rozwiązane. Nic nie stoi na przeszkodzie, by datę jego podpisania ogłosić na szczycie NATO w Bukareszcie", który rozpoczyna się w środę - oświadczył Topolanek.
Nie wykluczył, że porozumienie z USA może zostać podpisane na konferencji poświęconej sprawom bezpieczeństwa w Pradze 5 maja.
"Równolegle do zasadniczego porozumienia, w trakcie finalizacji jest porozumienie techniczne w sprawie warunków rozmieszczenia amerykańskich wojsk w Czechach" - dodał.
Szef czeskiej dyplomacji Karel Schwarzenberg powiedział tymczasem w niedzielę, że do sfinalizowania został paragraf dotyczący rekompensaty za szkody ekologiczne.
Porozumienie o tarczy ma być ratyfikowane przez czeski parlament, ale wielu deputowanych zażądało aprobaty projektu na szczeblu NATO, by nie ograniczał się on jedynie do dwustronnej umowy.
Nowe dyskusje między ekspertami są planowane w Pradze na przyszły tydzień - podało czeskie ministerstwo obrony.
Według AFP, wydaje się, że nierozwiązana zostaje kwestia ewentualnej obecności rosyjskich obserwatorów na miejscu instalacji.
Moskwa, która jest nieprzychylna instalacji amerykańskich baz militarnych w krajach swej dawnej strefy wpływów, zażądała dostępu do systemu, na co Praga nie chce się zgodzić.
Waszyngton chce umieścić w Czechach radar, a w Polsce wyrzutnie rakiet przechwytujących. Mają one chronić USA i ich sojuszników przed atakiem ze strony Iranu czy Korei Płn.
ab, pap