Dammam to jeden z ważniejszych ośrodków miejskich na obszarach roponośnych położonych nad Zatoką Perską. Wraz z pobliskimi miastami Ras Tannura i Al-Chubar tworzy silnie zindustrializowany region wydobycia, przerobu i wywozu ropy naftowej.
W niedzielę w Rijadzie marszałek Senatu spotkał się z saudyjskim monarchą Abdullahem Saudem.
Jak relacjonował Borusewicz, monarcha po dosłownie dwóch zdaniach wprowadzenia zapytał: "Jak się czują moje dzieci?". "Widać wyraźnie, że ten starszy człowiek (monarcha ma ponad 80 lat - PAP) jest emocjonalnie związany z tymi dziećmi" - ocenił marszałek.
Abdullah Saud był w zeszłym roku w Polsce. Znany jest w naszym kraju przede wszystkim ze sfinansowania operacji syjamskich bliźniaczek - Olgi i Darii. Dziewczynki trzy lata temu zostały poddane operacji rozdzielenia w szpitalu w Rijadzie.
Borusewicz przekazał królowi obrazki zrobione przez Olgę i Darię, specjalnie dla Abdullaha Sauda. Jeden to jajko zrobione z wycinanek, drugi - narysowany kredkami - przedstawia motyla.
W trakcie niedzielnej rozmowy z ministrem ropy i zasobów naturalnych Alim Al-Naimizem delegacja polska usłyszała, że Arabia Saudyjska jest otwarta na współpracę z Polską.
Rozmowa, w której uczestniczyli m.in. przedstawiciele firm Lotos i PGNiG oraz wiceminister gospodarki Eugeniusz Postolski, była zamknięta dla mediów.
Borusewicz mówił po tym spotkaniu dziennikarzom, że spotkanie dotyczyło możliwości współpracy w sektorze energetycznym obu państw. Podkreślił, że było to spotkanie polityczne, a ewentualne szczegółowe rozmowy będą prowadzili biznesmeni i przedstawiciele odpowiednich resortów.
"To była rozmowa ogólna" - wskazał Borusewicz. Dodał, że jego wizyta służy temu, by otwierać możliwości współpracy. "To spotkanie wskazuje, że jesteśmy jakimiś kontaktami tego typu zainteresowani" - zaznaczył.
Marszałek spotkał się też z saudyjskim szefem dyplomacji, następcą tronu, księciem Sultanem Al-Fajsalem. Rozmowa dotyczyła sytuacji w regionie oraz stosunków polsko-saudyjskich.
W niedzielę wieczorem marszałek spotkał się z Polakami pracującymi w Arabii Saudyjskiej. W kraju tym przebywa kilkuset naszych rodaków. W większości są to specjaliści - inżynierowie, lekarze i informatycy.
ab, pap