Gazeta podkreśliła, że ten gigantyczny dług narastał w ciągu minionych dziewięciu lat. W latach 1999-2005 wzrósł z 5,7 mld do 6,9 mld. Następnie w 2006 roku obniżył się do 6,5 miliarda euro, a w roku ubiegłym znowu zaczął rosnąć.
"Il Sole-24 Ore" powołuje się również na szacunki, z których wynika, że w istocie zadłużenie sięgać może nawet 9-10 miliardów euro, jeśli weźmie się pod uwagę także transakcje z kasą depozytowo-pożyczkową, nie uwzględnione w tym budżecie.
Jak informuje prestiżowa gazeta, wszystko wskazuje na to, że nowy, prawicowy burmistrz, wybrany 14 kwietnia w wyborach bezpośrednich, zarządzi w pierwszej kolejności skrupulatną kontrolę finansów miasta.
Gianni Alemanno przejął urząd burmistrza Rzymu od przywódcy centrolewicowej Partii Demokratycznej Waltera Veltroniego, który rządził w Wiecznym Mieście od 2001 roku. Na drugą kadencję został wybrany w 2006 roku, ale ustąpił ze stanowiska przed kilkoma miesiącami, gdy został kandydatem centrolewicy na premiera w przedterminowych wyborach parlamentarnych, w których przegrał z liderem centroprawicy Silvio Berlusconim.
Wcześniej, w latach 1993-2001, na czele władz Rzymu stał Francesco Rutelli, który przed tygodniem przegrał z Alemanno w drugiej turze wyborów na burmistrza.
pap, ss