"Uroczystości z okazji świętych Piotra i Pawła, patronów Kościoła w Rzymie oraz świętego Andrzeja, patrona Kościoła w Konstantynopolu, dają nam każdego roku możliwość składania sobie wzajemnych wizyt, które zawsze są okazją do braterskich rozmów i wspólnej modlitwy" - powiedział papież przyjmując Bartłomieja I, który przybył do Rzymu na sobotnią inaugurację Roku świętego Pawła oraz niedzielną mszę ku czci patronów Wiecznego Miasta.
"W ten sposób - dodał Benedykt XVI - pogłębia się wzajemna osobista znajomość, harmonizowane są inicjatywy i wzrasta żywiona przez nas wszystkich nadzieja na jak najszybsze osiągnięcie pełnej jedności".
Papież wyraził pragnienie, by rozpoczynający się Rok świętego Pawła pomógł chrześcijanom odnowić zaangażowanie ekumeniczne i przyniósł nowe inicjatywy służące przywróceniu jedności. Przypomniał następnie słowa z listu Apostoła Narodów do Efezjan: "A zatem zachęcam was ja, więzień w Panu, abyście postępowali w sposób godny powołania, jakim zostaliście wezwani, z całą pokorą i cichością, z cierpliwością, znosząc siebie nawzajem w miłości. Usiłujcie zachować jedność Ducha dzięki więzi, jaką jest pokój".
"W naszym świecie, w którym umacnia się zjawisko globalizacji, ale mimo to utrzymują się podziały i konflikty, człowiek odczuwa rosnącą potrzebę pewności i pokoju. Jednocześnie jest zagubiony i niemal usidlony przez określoną kulturę hedonizmu i relatywizmu, która pod znakiem zapytania stawia istnienie samej prawdy" - zauważył Benedykt XVI.
Bartłomiej I jest formalnym zwierzchnikiem kilkutysięcznej wspólnoty prawosławnych. Jego zwierzchnictwa nie uznaje rosyjski patriarchat oraz wiele samodzielnych Kościołów prawosławnych na świecie.
ab, pap