Planowana na dwa dni wizyta prezydenta RP w Batumi uległa skróceniu z powodu jego poniedziałkowego spotkania z premierem Donaldem Tuskiem w sprawie tarczy antyrakietowej.
Zaplanowane na poniedziałek spotkanie polskiego prezydenta z prezydentem Gruzji Micheilem Saakaszwilim zapewne się jednak odbędzie - w trakcie obrad GUAM.
Rozmowa prezydentów ma dotyczyć m.in. sytuacji w Abchazji i Osetii Południowej. Sytuacja w tych separatystycznych republikach na terenie Gruzji zaostrzyła się po tym jak w kwietniu ówczesny prezydent Rosji Władimir Putin zalecił rządowi ustanowienie ściślejszych kontaktów z tymi prorosyjskimi regionami.
Dyrektor prezydenckiego Biura Spraw Zagranicznych Mariusz Handzlik mówił w sobotę, że przesłaniem politycznym ze spotkania Kaczyńskiego z Saakaszwilim będzie zdecydowane wyrażenie poparcia dla integralności terytorialnej i suwerenności Gruzji.
"Wyrażamy zaniepokojenie krokami podejmowanymi przez władze Federacji Rosyjskiej w stosunku do separatystycznych władz Abchazji i Południowej Osetii. Oczekujemy, że przy pomocy instrumentów dyplomatycznych, przy wsparciu UE i NATO, OBWE i innych organizacji międzynarodowych uda się doprowadzić do jak najszybszego zażegnania tego konfliktu" - podkreślił Handzlik.
Prezydenci Polski i Gruzji będą też zapewne rozmawiać o współpracy UE z Gruzją w ramach Europejskiej Polityki Sąsiedztwa. Omówią m.in. polsko-szwedzką inicjatywę dotyczącą Wschodniego Partnerstwa z zainteresowanymi krajami.
Projekt ten przewiduje stworzenie forum regionalnej współpracy 27 państw UE z pięcioma sąsiadami wschodnimi: Ukrainą, Mołdawią, Gruzją, Azerbejdżanem i Armenią oraz - na poziomie technicznym - z Białorusią.
Szef prezydenckiego Biura Spraw Zagranicznych podkreślił, że Lech Kaczyński będzie się chciał dowiedzieć jakich Gruzja oczekuje projektów w ramach Wschodniego Partnerstwa.
Prezydenci Polski i Gruzji będą też rozmawiać o perspektywie przystąpienia tego kraju do NATO. Na kwietniowym szczycie sojuszu w Bukareszcie nie udało się objąć Gruzji i Ukrainy Planem Działań na rzecz Członkostwa w NATO (ang. MAP). Jednak szefowie państw zdecydowali wówczas że sprawa powróci w grudniu na spotkaniu szefów dyplomacji NATO.
Polski prezydent ma też spotkać się w Batumi z prezydentem Ukrainy Wiktorem Juszczenką. Przeprowadzi też dwustronne rozmowy z prezydentem Azerbejdżanu Ilhamem Alijewem.
W szczycie GUAM - jak poinformował Handzlik - będą uczestniczyli również przedstawiciele USA i Japonii oraz po raz pierwszy - w roli obserwatora - Czechy.
L.Kaczyński weźmie udział w sesji GUAM-Polska i sesji plenarnej GUAM.
Sam szczyt będzie dotyczył współpracy państw GUAM z NATO i UE, a także perspektywy członkostwa Gruzji, Ukrainy, Azerbejdżanu i Mołdawii w tych organizacjach.
Mają na nim być poruszone sprawy gospodarcze, dyskusje toczyć się będą też wokół tematyki rozwoju i stabilizacji demokracji.
Według Handzlika, można się spodziewać deklaracji podsumowującej szczyt, w której będą podkreślone sprawy właśnie dotyczące zasad demokracji, a także przestrzegania praw człowieka.
Jednym z tematów rozmów szefów państw będą też sprawy dotyczące sektora energetycznego. Poruszana ma być kwesta rurociągu Odessa- Brody-Płock-Gdańsk. Polsce zależy na przedłużeniu istniejącego rurociągu Odessa-Brody, którym w przyszłości miałaby popłynąć kaspijska ropa do Europy.
GUAM powstało w październiku 1997 roku jako swego rodzaju przeciwwaga dla dominacji Rosji na obszarze Wspólnoty Niepodległych Państw (WNP). Jego celami jest m.in. demokratyzacja i stabilizacja w regionie, współpraca mająca na celu bezpieczeństwo energetyczne, zacieśnianie związków m.in. z UE, USA, czy NATO.
Lech Kaczyński już trzeci raz jest gościem GUAM. Uczestniczył w szczycie także w zeszłym roku i dwa lata temu.
ab, pap