Merkel przebywała w poniedziałek w Kijowie z jednodniową wizytą. Rozmawiała z prezydentem Wiktorem Juszczenką i premier Julią Tymoszenko.
Wyraziła nadzieję, że negocjowana obecnie umowa o wzmocnionej współpracy Unii Europejskiej z Ukrainą będzie traktowana jako umowa "stowarzyszeniowa".
"To nie status, a kwalifikacja nowej umowy" - podkreśliła niemiecka kanclerz, która jest zwolenniczką stopniowego zbliżenia Kijowa z UE. "Jest to wyraźnie bliższy związek z UE" - zaznaczyła, zastrzegając jednocześnie, że nie oznacza to automatycznego członkostwa.
Ukrainie zależy na używaniu określenia "umowa stowarzyszeniowa", gdyż podniosłoby to w jej rozumieniu rangę stosunków z UE.
Decyzja w sprawie propozycji przewodniczącej obecnie UE Francji, aby umowę o współpracy z Ukrainą nazwać "stowarzyszeniem", ma zapaść na organizowanym we francuskim Evian 9 września szczycie UE- Ukraina.
Merkel jednocześnie wyraziła wsparcie dla przyszłych starań Ukrainy o członkostwo w NATO. Obiecała pomoc w realizacji planu działań na rzecz członkostwa (ang. MAP).
W kwietniu na szczycie NATO w Bukareszcie Niemcy należały do największych przeciwników objęcia Ukrainy i Gruzji MAP.
Prezydent Juszczenko obiecał niemieckiej kanclerz, że Ukraina wypełni swoje zobowiązania dotyczące transportu gazu do krajów UE. Przypomniał, że przez Ukrainę przechodzi 80 procent eksportu rosyjskiego gazu. Podkreślił, że ceny na gaz nie powinny mieć charakteru politycznego.
Podczas spotkania kanclerz Merkel z premier Tymoszenko doszło do porozumienia w sprawie rozszerzenia współpracy obu krajów w energetyce.
"Porozumiałyśmy się w kwestii aktywizacji współpracy, która daje możliwość zróżnicowania dostaw energii i ich zabezpieczenia" - powiedziała Tymoszenko po spotkaniu z niemieckim gościem.
Ukraińska premier podziękowała kanclerz Merkel za wsparcie przez Berlin Ukrainy w sprawie zawarcia umowy o wolnym handlu pomiędzy Kijowem a Unią Europejską, a także za pomoc Niemiec we walce z AIDS.
Kanclerz Merkel otrzymała od prezydenta Juszczenki listę mieszkających na Ukrainie Niemców, którzy zmarli w czasach Wielkiego Głodu w latach 1932-1933, a także wykaz internowanych w latach 1945-1954.nd, pap, keb