Watykan ogłosił, że tematami rozmowy była sytuacja w Iraku, konieczność położenia kresu aktom terroryzmu i przemocy oraz sprawa wolności religijnej i dialogu między religiami.
W wydanym po audiencji komunikacie watykańskie biuro prasowe podało, że "rozmowy, które przebiegły w serdecznej atmosferze, pozwoliły na ocenę niektórych podstawowych aspektów sytuacji w Iraku".
"Szczególną uwagę zwrócono na sprawę irackich uchodźców, wewnątrz i poza krajem, którzy potrzebują opieki także w perspektywie spodziewanego powrotu" - ogłosiła Stolica Apostolska.
Według tego komunikatu Benedykt XVI oraz iracki premier ponowili "potępienie przemocy, która niemal każdego dnia wybucha w różnych stronach kraju, nie oszczędzając wspólnot chrześcijańskich, odczuwających silną potrzebę większego bezpieczeństwa".
"Wyrażono pragnienie, by Irak zdecydowanie odnalazł drogę pokoju i rozwoju poprzez dialog i współpracę wszystkich grup etnicznych i religijnych, nie wyłączając mniejszości, które we wzajemnym poszanowaniu tożsamości oraz w duchu pojednania i starań o dobro wspólne, zajmą się wspólnie moralną i cywilną odbudową kraju".
"W związku z tym - głosi komunikat - podkreślono wagę dialogu międzyreligijnego, będącego drogą do religijnego zrozumienia i cywilnej koegzystencji".
Szef irackiego rządu zapewnił Benedykta XVI, że władze jego kraju nie zamierzają dyskryminować żadnej religii. Na zakończenie audiencji premier Maliki wręczył papieżowi metalową rzeźbę, przedstawiającą palmę.
ab, pap