Jak podał "Washington Post", nie ma na przykład żadnych dowodów na zarzut McCaina, że w czasie swej wizyty w Niemczech Obama odwołał zaplanowana wizytę w szpitalu dla rannych żołnierzy amerykańskich, ponieważ nie pozwolono mu zabrać ze sobą mediów.
W popularnym programie telewizji CNN "Larry King Live" i innych wystąpieniach McCain twierdził, że Obama chciał w ten sposób nagłośnić swoją wizytę w szpitalu, ale zrezygnował, gdy się dowiedział, że dziennikarze nie mogą mu towarzyszyć.
Sztab kampanii demokratycznego kandydata stanowczo temu zaprzeczył. Wyjaśniono, że Obamie miał towarzyszyć jedynie jego doradca ds. wojskowych, ale Pentagon oponował także przeciwko jego obecności, uznając, że wizyta miałaby charakter polityczny - dlatego ją odwołano.
Prasa przypomina, że McCain wielokrotnie deklarował, że będzie prowadził uczciwą kampanię, nie będzie np. kwestionował patriotyzmu Obamy. Tymczasem zarzut, że zależało mu na odwiedzeniu rannych żołnierzy tylko dla reklamy własnej osoby, do tego się właśnie sprowadza.
McCain i jego zwolennicy oskarżają też Obamę, że jest gotowy "przegrać" wojnę w Iraku - ponieważ zapowiada wycofanie stamtąd wojsk w ciągu półtora roku. Zarzucają mu również, że jest politykiem lewicy partii Demokratycznej.
Dziennik "New York Times" w środę skrytykował republikańskiego senatora za jego ataki na Obamę, pisząc, że zapowiadał kampanię pozytywną, skupioną na rozwiązywaniu problemów, a nie atakach personalnych, a tymczasem używa metod bezwzględnych strategów, takich jak Karl Rove, były doradca prezydenta George'a W. Busha.
Ten sam dziennik pisze, że nawet w Partii Republikańskiej niektórzy niepokoją się, iż negatywna kampania McCaina może się obrócić przeciwko niemu.
pap, keb