Senat ratyfikował traktat 23 lipca. Wtedy również za przyjęciem ustawy w tej sprawie głosowali wszyscy senatorowie, bez ani jednego głosu sprzeciwu.
"To piękna karta naszego parlamentaryzmu" - powiedział przewodniczący Izby Deputowanych Gianfranco Fini wyrażając zadowolenie z jednomyślnej ratyfikacji.
Do wielkiej owacji, która wybuchła w auli po głosowaniu, nie przyłączyli się jedynie deputowani eurosceptycznej koalicyjnej Ligi Północnej. Partia ta domagała się wcześniej przeprowadzenia referendum w sprawie ratyfikacji, ale ostatecznie zagłosowała tak, jak cała koalicja.
Przed głosowaniem w Izbie minister spraw zagranicznych Franco Frattini powiedział: "Błyskawiczne tempo ratyfikacji Traktatu Lizbońskiego przynosi honor włoskiemu parlamentowi i całym Włochom".
"Chcemy Europy polityki, a nie biurokracji. Narzędziem, które umożliwi, by tak było, jest Traktat Lizboński" - oświadczył szef dyplomacji.
Wyraził jednocześnie opinię, że ratyfikując traktat "odbiera się alibi tym, którzy nie chcą, aby Unia dobrze funkcjonowała".
Frattini zapewnił, że wraz z Traktatem Lizbońskim Unia Europejska "szanuje tożsamość narodów i ludów i nie stanie się superpaństwem".
Unia - dodał - "nie będzie więcej politycznym karłem, ale ekonomicznym gigantem".
nd, pap