Christofias mówił o "wspólnej woli" osiągnięcia porozumienia, choć ostrzegał, że "gwarancji nie ma". Talat wyraził nadzieję, że porozumienie zostanie osiągnięte do końca roku. Dodał, że Turków cypryjskich wspiera w tym Ankara. Po tych rozmowach przedstawiciele ONZ poinformowali, że kolejne spotkanie przywódców jest planowane na 11 września.
Od początku swojej kadencji, czyli od lutego obecnego roku Christofias kilkokrotnie spotykał się z Talatem w sprawie wznowienia rozmów. Jest uważany za przywódcę bardziej ugodowego niż jego poprzednik Tasos Papadopulos.
Od 1974 roku wyspa podzielona jest między należącą do UE (grecką) Republikę Cypru i Republikę Turecką Cypru Północnego uznawaną tylko przez Turcję.
Wcześniej podejmowane rozmowy pokojowe załamały się w 2004 roku, kiedy Grecy cypryjscy odrzucili oenzetowski plan zjednoczeniowy zaakceptowany przez Turków cypryjskich. Wkrótce potem Cypr (greckie południe) przystąpił do UE, a rząd Greków cypryjskich uzyskał prawo weta wobec dążeń Turcji do członkostwa w Unii.
Formalnie obie społeczności - grecka i turecka - popierają zjednoczenie wyspy jako federacji dwustrefowej i dwuwspólnotowej. Jednak utrzymują się między nimi głęboko zakorzenione rozbieżności w ocenie praktycznego funkcjonowania federacji, a szczególnie w odniesieniu do zakresu autonomii, z jakiej będą korzystały.pap, em