"Rozmawialiśmy o sytuacji na Kaukazie i przyszłości NATO. Senator powiedział, że jeśli zostanie prezydentem, przywróci ćwiczenia sojuszu na wysokim szczeblu, w tym ćwiczenia w zakresie wzmacniania Europy siłami USA, polegające na przerzucaniu dużych amerykańskich związków taktycznych do Europy" - powiedział Radosław Sikorski.
"Rozmawialiśmy także o wzmocnieniu Ukrainy. Zgodziliśmy się, że Ukraina jest kluczowym krajem dla równowagi sił w Europie, że trzeba ją wspomóc i że Sojuszowi północnoatlantyckiemu trzeba przywrócić charakter organizacji wojskowej, a nie tylko sojuszu" - oświadczył minister.
"Senator był wdzięczny za podpisanie przez Polskę umowy o obronie antyrakietowej i obiecał, że będzie wspomagał przyznawanie środków (przez Kongres) na jej realizację, także w najbliższych dniach" - dodał szef polskiej dyplomacji.
McCain - powiedział Sikorski - w pełni popiera projekt poprawki do ustawy o budżecie Pentagonu zgłoszonej przez republikańskiego kongresmana Marka Kirka, która przywróciłaby fundusze na tarczę w Polsce i Czechach. Zostały one obcięte w zeszłym roku przez posiadających większość w Kongresie Demokratów. Minister spotkał się z kongresmanem Kirkiem w poniedziałek w Chicago.
Spotkanie z McCainem było już drugim spotkaniem Sikorskiego z republikańskim kandydatem - poprzednio rozmawiał z nim w lipcu w Waszyngtonie. Z kandydatem Demokratów, senatorem Barackiem Obamą, szef MSZ rozmawiał wtedy przez telefon.
W Chicago Sikorski przebywa w związku z uroczystością otwarcia tam odnowionego budynku konsulatu generalnego RP, które nastąpi wieczorem. We wtorek zaś ma się spotkać z prezesem Kongresu Polonii Amerykańskiej, Frankiem Spulą.
"Realizuję jeden z priorytetów, które zarysowałem w moim expose, a mianowicie intensyfikację współpracy z Polonią" - powiedział minister spraw zagranicznych.
Sikorski-Ławrow
Kryzys w Gruzji, Ukraina, NATO i tarcza antyrakietowa będą głównymi tematami spotkania Sikorskiego z ministrem spraw zagranicznych Rosji Siergiejem Ławrowem w czwartek w Warszawie.
"W rozmowie z ministrem Ławrowem zamierzam potwierdzić naszą ofertę inspekcji amerykańskiej bazy obrony antyrakietowej (w Polsce). Mam nadzieję, że to przekona Rosję, że ten projekt jest transparentny. To, że opublikowaliśmy umowę (o tarczy) w internecie, też powinno być przekonywujące, więc mam nadzieję, że przekona to Rosję, iż wobec tego nie warto wykonywać czegoś, co może doprowadzić do wyścigu zbrojeń wokół tej sprawy" - powiedział minister.
"W dzisiejszych czasach monitoring przemysłowy poparty inspekcjami o każdej porze dnia i nocy każdemu zdroworozsądkowemu ekspertowi dałby wystarczającą rękojmię, że w bazie nie będzie się działo nic ponad to, co jest deklarowane" - dodał szef MSZ.
W odpowiedzi na polsko-amerykańskie porozumienie Moskwa groziła wycelowaniem w Polskę rakiet nuklearnych średniego zasięgu.
ND, PAP