"W planie są rozmowy Siergiej Ławrowa z ministrem spraw zagranicznych Radosławem Sikorskim i spotkanie z prezesem Rady Ministrów Donaldem Tuskiem - powiedział rzecznik. - Rozmowy w Warszawie będą się koncentrować na kluczowych kwestiach dotyczących rozwoju sytuacji międzynarodowej i sprawach europejskiego bezpieczeństwa, w tym na tematach, co do których stanowiska naszych państw nie są zbieżne".
"Dotyczy to między innymi oceny skutków agresji reżimu Micheila Saakaszwilego przeciwko narodowi Osetii Południowej i rosyjskim siłom pokojowym" - oświadczył.
W Warszawie, jak powiedział, strona rosyjska "ponownie zdecydowanie poinformuje o swoim niezmiennie negatywnym stanowisku wobec decyzji ws. umieszczenia na terytorium Polski elementów amerykańskiej tarczy antyrakietowej".
"W Moskwie wychodzi się ze stanowiska, że ten krok negatywnie odbije się na globalnym i europejskim bezpieczeństwie - oznajmił Niestierienko. - Tymczasem nie widzimy rzeczywistej gotowości uwzględnienia rosyjskich obaw i omówienia poważnych środków zaufania, które mogłyby co najmniej przekonać nas, że plany te nie są skierowane przeciwko Rosji".
Jak podkreślił, w rezultacie Rosja "nie będzie miała innego wyjścia, niż podjąć adekwatne kroki w stosunku do amerykańskich obiektów wojskowych na terytorium Polski". "To oczywiste, że polskiej stronie nie może na tym zależeć" - dodał.
Niestierienko oznajmił, że Rosja widzi w Polsce "aktywnego członka Unii Europejskiej i NATO i uważa za rzecz fundamentalnej wagi kontynuowanie otwartego i szczerego dialogu na temat wszystkich aktualnych kwestii". "W kwestii stosunków dwustronnych jesteśmy gotowi wyjść naprzeciw w taki sposób i na tyle, na ile strona polska będzie faktycznie uwzględniać interesy Rosji" - zakończył.
ab, pap