Oba kraje uzgodniły, że do wszystkich instalacji jądrowych będą mieli dostęp kontrolerzy, a w weryfikacji atomowego programu Phenianu będzie miała ważna rolę ONZ.
Rzecznik McCormack powiedział również, że Korea Północna ponownie rozpocznie demontowanie swoich zakładów jądrowych.
Do porozumienia prowadzącego do skreślenia Korei z czarnej listy sponsorów terroryzmu doszło po wielu dniach intensywnej debaty w Waszyngtonie i konsultacjach USA z partnerami sześciostronnych negocjacji (Chinami, Koreą Południową, Rosją i Japonią) w sprawie północnokoreańskiego programu jądrowego.
Prezydent USA George W. Bush i premier Japonii Taro Aso potwierdzili w sobotę w rozmowie telefonicznej swoje zaangażowanie w przekonywanie Korei Północnej do wyrzeczenia się nuklearnych ambicji - podał w sobotę Biały Dom.
"Obaj przywódcy potwierdzili, że celem sześciostronnych rozmów jest dająca się zweryfikować pokojowa denuklearyzacja Półwyspu Koreańskiego, i że wszystkie strony powinny nadal pracować nad przekonaniem Korei Północnej do wyrzeczenia się wszelkiej broni jądrowej i już istniejących programów nuklearnych" - powiedział rzecznik Białego Domu Gordon Johndroe.Ministerstwo spraw zagranicznych w Phenianie wyraziło zadowolenie ze skreślenia Korei Północnej przez USA z czarnej listy krajów finansujących terroryzm.
Zapewniono o ponownym podjęciu procesu denuklearyzacji.
Północnokoreańskie MSZ poinformowało, że pozwoli USA i oenzetowskiej Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) na inspekcje instalacji jądrowych w celu zweryfikowania przebiegu tego procesu.
Decyzję taką podjęto - tłumaczy dalej MSZ - po sobotniej decyzji Waszyngtonu o skreśleniu Korei Płn. z listy sponsorów terroryzmu.
Oświadczenie władz w Phenianie podała północnokoreańska agencja prasowa KCNA.
Do porozumienia prowadzącego do skreślenia Korei z czarnej listy doszło po wielu dniach intensywnej debaty w Waszyngtonie i konsultacjach USA z partnerami sześciostronnych negocjacji (Chinami, Koreą Południową, Rosją i Japonią) w sprawie północnokoreańskiego programu jądrowego.
Oba kraje uzgodniły, że do wszystkich instalacji jądrowych będą mieli dostęp kontrolerzy, a w weryfikacji atomowego programu Phenianu ważną rolę będzie spełniała ONZ.
Rzecznik Departamentu Stanu USA Sean McCormack powiedział, że Korea Płn. ponownie rozpocznie demontowanie swoich zakładów jądrowych.pap, keb