"Raczej nie zdążymy przyjąć tej ustawy. Zostaje nam niewiele czasu (niecały miesiąc) i nie koncentrujemy się na spawach, których wynik nie jest oczywisty" - powiedział przewodniczący Sejmu Czeslovas Jurszenas w czwartkowym wywiadzie dla "Radia Znad Wilii", polskiej rozgłośni w Wilnie. Zapewnił, że osobiście popiera tę ustawę.
Fakt, że projekt ustawy o pisowni imion i nazwisk, który m.in. zezwala, by nazwiska mieszkających na Litwie Polaków były pisane po polsku, nie zostanie przyjęty, nie dziwi przewodniczącego Akcji Wyborczej Polaków na Litwie, posła Waldemara Tomaszewskiego.
Jego zdaniem, "ustawa już przed pięcioma laty mogła być przyjęta, ale brak tu politycznej woli".
"Litewscy posłowie jeszcze prezydenta Kwaśniewskiego zapewniali, że wkrótce ustawa o pisowni nazwisk zostanie przyjęta" - przypomniał Tomaszewski.
Kwestia pisowni nazwisk polskich na Litwie jest od lat jednym z najbardziej drażliwych problemów w stosunkach polsko-litewskich. Wprowadzenie pisowni nazwisk polskich na Litwie i litewskich w Polsce z użyciem wszystkich znaków diakrytycznych przewiduje traktat polsko-litewski.
pap, keb