Jego plan - jak zapewniał na falach radia - przewiduje opracowanie programu robót publicznych, koncentrującego się na odbudowie dróg i mostów, unowocześnianiu szkół i tworzeniu alternatywnych źródeł energii. "To nie są jedynie kroki, mające wyciągnąć nas z tego natychmiastowego kryzysu; to długofalowe inwestycje w naszą przyszłość gospodarczą, którą już zbyt długo ignorowano" - zapewniał prezydent-elekt. - Ten plan położy fundament pod silną gospodarkę.
Obama chciałby jak najszybciej przekonać do swych propozycji Kongres, aby odpowiednia ustawa trafiła do podpisania przez prezydenta zaraz po inauguracji.
W czasie swojego radiowego wystąpienia zauważył, że - pomimo demokratycznej większości w obu izbach - do realizacji planu będzie potrzebował poparcia obu partii parlamentarnych.
Dodał też, że ostatnie smutne dane o zatrudnieniu tylko bardziej skłoniły go do realizacji celu, jakim jest odbudowa gospodarki. Alternatywne źródła energii, takie jak elektrownie wiatrowe, miałby natomiast pomóc w uniezależnieniu USA od drogiej ropy sprowadzanej z zagranicy.
Liczba osób pobierających zasiłek w USA - według ostatnich danych Departamentu Pracy - wzrosła o 540 tysięcy ludzi, osiągając najwyższą liczbę od 1992 roku.
"W tej chwili są miliony ojców i matek, którzy leżą bezsennie w nocy zastanawiając się, czy następna wypłata pokryje rachunki za kolejny miesiąc" - mówił Obama w radiu. "Są Amerykanie, pojawiający się rano w pracy tylko po to, aby opróżnić do wieczora swoje biurka. Ci Amerykanie potrzebują pomocy i potrzebują jej w tej chwili" - dodał przyszły prezydent USA.
Było to pierwsze tak konkretne wystąpienie Obamy, poświęcone sprawom gospodarczym od momentu wygrania przez niego wyborów 4 listopada. W październiku, jeszcze w toku kampanii wyborczej, wzywał do ustanowienia antykryzysowego funduszu w wysokości 175 mld dol - jak ocenia agencja Reutera, jego sobotnia wypowiedź może jednak świadczyć o tym, iż suma ta w praktyce może okazać się znacznie wyższa. Prezydent-elekt nie podał jednak żadnych liczb, zapowiadając tylko, iż celem opracowanego obecnie przez Demokratów planu będzie stworzenie do stycznia 2011 r. 2,5 mln nowych stanowisk pracy. Plan ten będzie też "wystarczający, by sprostać wyzwaniom, przed jakimi stanie Ameryka" - zaznaczył.
Z podawanych ostatnio informacji amerykańskiego resortu pracy wynika, że liczba pobierających zasiłek bezrobotnych Amerykanów jest obecnie najwyższa od 16 lat i w 2009 r. może sięgać 7,6 proc. ludzi w wieku produkcyjnym. Według Ministerstwa Pracy USA, bezrobocie w kraju wzrosło z 6,1 proc. we wrześniu do 6,5 proc. w październiku, czyli do najwyższego poziomu od 1994 roku.
"Podane w tym tygodniu informacje jedynie wzmacniają nas w przekonaniu, że stoimy wobec kryzysu gospodarczego na miarę historyczną" - mówił Obama w wystąpieniu radiowym. "Nie ma szybkich i łatwych sposobów rozwiązania kryzysu, który rodził się przez wiele lat" - ostrzegł na koniec prezydent-elekt.pap, em