Centrowa Partia Demokratyczno-Liberalna (PD-L) związana z prezydentem Traianem Basescu zajęła drugie miejsce, a rządząca obecnie Partia Narodowo-Liberalna (PNL) premiera Calina Popescu-Tariceanu - trzecie.
Według sondażu exit poll przeprowadzonego przez instytut badania opinii publicznej Insomar, PSD zdobyła 35,2 proc. głosów w wyborach do Senatu i 35,2 proc. w wyborach do Izby Deputowanych. Wynik PD-L to 31,1 proc. (Senat) i 30,3 proc. (Izba Derputowanych). PNL osiągnęła odpowiednio 19,9 proc. i 20,4 proc.
Popularność PSD wzrosła w ostatnich tygodniach, co - zdaniem obserwatorów - wiąże się z obawami wyborców przed skutkami globalnego kryzysu finansowego, a także niezadowoleniem z przepaści między bogatymi a biednymi oraz ze składanymi przez tę partię obietnicami obniżenia podatku dochodowego i zwiększenia świadczeń socjalnych.
Po raz pierwszy, wskutek zmian w konstytucji, wybory parlamentarne w Rumunii nie odbyły się w tym samym roku co wybory prezydenckie, gdyż obecnie kadencja prezydenta trwa pięć lat, a parlamentarna - cztery. Inna nowość polega na tym, że deputowani i senatorzy są wybierani w systemie mieszanym - z list partyjnych i w jednomandatowych okręgach wyborczych.
ND, PAP