Ostateczną datę i miejsce pochówku Aleksego II określi Święty Synod, który w sobotę, w drugiej połowie dnia, zbierze się w podmiejskiej rezydencji patriarchy w Pieriediełkinie, 5 km na południowy zachód od Moskwy.
To właśnie tam w piątek rano w wieku 79 lat zmarł nagle Aleksy II. Wieczorem trumna z jego ciałem została przeniesiona do miejscowej cerkwi Matki Bożej.
Przez całą noc czytano przy niej Ewangelię, a w sobotę rano odprawiono pierwsze nabożeństwo w intencji zmarłego. Celebrował je namiestnik monastyru św. Daniły w Moskwie, roboczej rezydencji patriarchy, archimandryta Aleksy.
W sobotę rano w Pieriediełkinie odbyło się też posiedzenie Komisji ds. organizacji pogrzebu zwierzchnika Cerkwi. Według nieoficjalnych informacji, przewodniczy jej metropolita kałuski i borowski Klemens.
Ten 59-letni hierarcha kieruje wpływowym Wydziałem Administracyjnym Patriarchatu Moskiewskiego. Uważany jest za jednego z najpoważniejszych kandydatów na następcę Aleksego II na patriarszym tronie (obok 62-letniego szefa cerkiewnej dyplomacji, metropolity smoleńskiego i kaliningradzkiego Cyryla).
Nowego patriarchę wybierze Sobór Pomiestny, który powinien zebrać się w ciągu sześciu miesięcy, czyli najpóźniej w maju 2009 roku. Do tego czasu obowiązki zwierzchnika rosyjskiej Cerkwi prawosławnej pełnić będzie strażnik patriarszego tronu. Wyłoni go w sobotę spośród swoich stałych członków Święty Synod.
Święty Synod to kolegialny organ przy patriarsze. Zasiada w nim siedmiu stałych i pięciu niestałych członków. Oprócz metropolitów - Klemensa i Cyryla, stałym członkami tego gremium są: metropolita kijowski Wołodymyr, metropolita kołomeński i krutycki Juwenaliusz, metropolita petersburski i ładoski Włodzimierz, metropolita miński Filaret oraz metropolita kiszyniowski Włodzimierz.
Kandydat na patriarchę musi m.in. być hierarchą rosyjskiej Cerkwi prawosławnej, mieć co najmniej 40 lat, legitymować się wykształceniem teologicznym i posiadać doświadczenie w kierowaniu eparchialnymi strukturami.
Sobór Pomiestny, to zgromadzenie hierarchów, kleryków, osób zakonnych i świeckich ze wszystkich eparchii rosyjskiej Cerkwi prawosławnej. Zwołuje go Święty Synod.
Sobór Bogojawleński, w którym spocznie Aleksy II, znajduje się we wschodniej części Moskwy. Niegdyś była tam wieś Jełoch. Stąd świątynię tę nazywa się niekiedy również Soborem Jełochowskim.
Wzniesiono ją w drugiej połowie XVII wieku, a w pierwszej połowie XVIII - rozbudowano. Po rewolucji bolszewickiej 1917 roku cerkwi tej nie zamknięto. Do 1992 roku - kiedy to Sobór Uspieński na Kremlu został patriarszym - była ona głównym soborem katedralnym Moskwy. Właśnie tam w 1990 roku odbyła się intronizacja Aleksego II.
Kościół katolicki na pogrzebie zwierzchnika rosyjskiej Cerkwi prawosławnej Aleksego II reprezentować będą kardynałowie Roger Etchegaray i Walter Kasper - poinformował w sobotę rzecznik Patriarchatu Moskiewskiego, Wsiewołod Czaplin.
Kardynałowie Etchegaray i Kasper, to wysocy urzędnicy Kurii Rzymskiej.
Ten pierwszy, francuski duchowny, jest honorowym przewodniczącym Papieskiej Rady "Iustitia et Pax" (Sprawiedliwość i Pokój), którą wcześniej przez wiele lat kierował. Natomiast Kasper, niemiecki duchowny, stoi na czele Papieskiej Rady ds. Krzewienia Jedności Chrześcijan.
Według Czaplina, Etchegaray przyleci do Moskwy już w sobotę wieczorem. "Przez wiele lat łączyły go z Jego Świątobliwością dobre stosunki i wspólna praca w organizacjach międzynarodowych" - oświadczył rzecznik, którego cytuje agencja RIA-Nowosti.
Do Moskwy na uroczystości pogrzebowe Aleksego II zjeżdżają też zwierzchnicy innych kościołów prawosławnych. W stolicy Rosji jest już m.in. katolikos-patriarcha Wszechgruzji Ilia II.pap, keb