Conte doszedł do władzy w kwietniu 1984 r. na czele bezkrwawego puczu, zorganizowanego zaledwie kilka dni po śmierci pierwszego prezydenta niepodległej Gwinei Ahmeda Sekou Toure. W 1990 r. Conte doprowadził do przyjęcia nowej konstytucji i od tego czasu trzykrotnie wybierany był w wyborach prezydenckich: po raz pierwszy w 1993 r., a później 1998 i 2003 r. Opozycja uważa jednak, że wyniki tych wyborów, w szczególności ostatnich, były sfałszowane.
Zgodnie z gwinejskim prawem, obowiązki prezydenta powinien na najbliższe dwa miesiące przejąć przewodniczący jednoizbowego parlamentu - Zgromadzenia Narodowego - Aboubacar Sompare. W tym czasie powinny odbyć się wybory prezydenckie.
Przyczyny śmierci gwinejskiego prezydenta nie są znane, wiadomo jednak, że był nałogowym palaczem i chorował na cukrzycę. Pogłoski o jego śmierci pojawiały się regularnie co najmniej od ponad pięciu lat.
Agencja Reutera podaje, że Conte w ostatnich latach swego życia stronił od ludzi i często wyjeżdżał na leczenie do Maroka, na Kubę oraz do Szwajcarii.
W ciągu ostatnich dwóch lat w Gwinei, zachodnioafrykańskim państwie znanym z eksportu boksytów, często dochodziło do antyrządowych protestów.
ND, PAP