Karta Litwina zgodnie z założeniem byłaby przyznawana etnicznym Litwinom mieszkającym poza granicami kraju, którzy nie posiadają obywatelstwa litewskiego.
Dokument ten zapewniałby możliwość zamieszkania na Litwie, bezpłatnej nauki, prowadzenie działalności gospodarczej, a także gwarantowałby wiele innych gospodarczych, socjalnych i kulturalnych praw, poza prawami politycznymi. Posiadacz Karty Litwina nie mógłby startować wyborach parlamentarnych i prezydenckich na Litwie.
Wprowadzenie Karty Litwina zaproponowała w poniedziałek prezydentowi Valdasowi Adamkusowi robocza grupa prawników, która badała możliwość zalegalizowania podwójnego obywatelstwa.
Litewska konstytucja wyklucza możliwość posiadania podwójnego obywatelstwa, czego domagają się przede wszystkim Litwini mieszkający poza granicami kraju.
Prawnicy zaznaczają, że bez zmiany konstytucji uprawomocnienie podwójnego obywatelstwa nie jest możliwe, natomiast Karta Litwina byłaby częściowym rozwiązaniem problemu.
Litewskie media, które w poniedziałek i we wtorek szeroko opisują pomysł wprowadzenia Karty Litwina, nie wspominają ani słowem o Karcie Polaka, o której od kilku miesięcy na Litwie jest głośno.
Niektórzy litewscy politycy zakwestionowali lojalność dwóch posłów z Akcji Wyborczej Polaków na Litwie, którzy posiadają Kartę Polaka- Waldemara Tomaszewskiego i Michała Mackiewicza. Zarzuca się im, że przyjmując Kartę Polaka przyjęli też zobowiązania wobec państwa polskiego.
Poseł współrządzącej partii konserwatywnej Gintaras Songaila w ubiegłym tygodniu zgłosił nawet projekt uchwały, w którym proponuje, by Sejm w sprawie Karty Polaka zwrócił się do Sądu Konstytucyjnego.
Pomysł wprowadzenia Karty Litwina pozytywnie oceniają litewscy Polacy.
"Być może wreszcie właściwie zostanie oceniona istota Karty Polaka i potrzeba jej posiadania" - powiedział sekretarz Związku Polaków na Litwie Edward Trusewicz.
ND, PAP
Pitbul: pies na polityków. Nowy portal rozrywkowy zaprasza!