Ryszard Siwiec (1909-1968) był polskim nauczycielem, który jako pierwszy popełnił samobójstwo poprzez samospalenie w proteście przeciwko sowieckiej inwazji na Czechosłowację, w której uczestniczyły także wojska polskie.
Podpalił się w Warszawie podczas uroczystości dożynkowych na Stadionie X-lecia 8 września 1968 r. Zmarł w szpitalu cztery dni później. Jego akt protestu odbył się w obecności 100 tys. osób, w tym kierownictwa kraju i zagranicznych dyplomatów.
"Niektóre szkoły w Polsce otrzymały polecenie, by wysłać uczniów na powitanie polskich żołnierzy wracających z Czechosłowacji. W ten sposób kreowano w społeczeństwie fałszywe poczucie dumy" - mówił w piątek Pastwa.
Jak dodał, tylko opozycja w Polsce mówiła o wstydzie i bezradności Polaków na wieść o udziale polskich wojsk w tej interwencji, a komunistyczna propaganda słowem nie wspominała o akcie Ryszarda Siwca.
W 2001 r. ówczesny prezydent Czech Vaclav Havel odznaczył Ryszarda Siwca pośmiertnie najwyższym czeskim odznaczeniem państwowym - Orderem Tomasza Garrigue Masaryka.
Ryszard Siwiec urodził się 7 marca 1909 r. Absolwent wydziału prawa Jana Kazimierza we Lwowie. W czasie II wojny światowej walczył w szeregach Armii Krajowej. Po wojnie mieszkał w Przemyślu, gdzie pracował jako księgowy i radca prawny. Był żonaty, miał pięcioro dzieci.
W proteście przeciwko sowieckiej inwazji na Czechosłowację spalili się także Czesi Jan Palach i Jan Zajic oraz Węgier Sandor Bauer, który zaprotestował w ten sposób przeciwko udziałowi w niej wojsk węgierskich.
pap, keb