Abchazja, separatystyczny region w składzie Gruzji, ostrzegła we wtorek, że nie pozwoli obserwatorom ONZ kontynuować misji, jeśli nie zostanie zmieniony jej mandat. Wygasa on 15 lutego. Nowy mandat zdaniem ministra spraw zagranicznych Abchazji Siergieja Szamby powinien uwzględniać żądanie uznania Abchazji za niepodległe państwo.
Tekst nowej rezolucji (nr 1866) nie wymienia oficjalnej nazwy Misji Obserwacyjnej Narodów Zjednoczonych w Gruzji (UNOMIG). Nie zawiera też bezpośredniego odniesienia do integralności terytorialnej Gruzji.
Jest w nim odniesienie do poprzednich rezolucji, w tym rezolucji nr 1808 z 15 kwietnia 2008 roku, która potwierdziła "przywiązanie wszystkich państw członkowskich do suwerenności, niepodległości i integralności terytorialnej Gruzji w jej międzynarodowo uznanych granicach".
Nowa, kompromisowa rezolucja nie zmienia charakteru mandatu obserwatorów ONZ.
W sierpniu ub.r. Rosja wysłała wojska do Gruzji i odparła siły gruzińskie próbujące przejąć kontrolę nad Osetią Południową, a następnie uznała Osetię Płd. i Abchazję, drugą z separatystycznych republik, za niepodległe państwa.
"Fundamentalną sprawą jest to, że w rezolucji nie ma odniesienia do integralności terytorialnej Gruzji i nawet nie byłoby możliwe przyjęcie takiego odniesienia" - powiedział rosyjski ambasador przy ONZ Witalij Czurkin.
Zdaniem dyplomatów rezolucja ma dać więcej czasu toczącym się w Genewie rozmowom rosyjsko-gruzińskim o bezpieczeństwie i uchodźcach w związku z konfliktem o Osetię Południową. Trzy rundy tych rozmów nie doprowadziły jak dotąd do wielkiego postępu. Kolejną wyznaczono na przyszły tydzień.
UNOMIG, powołany na mocy rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ nr 858 z 24 sierpnia 1993 roku, po wojnie abchasko-gruzińskiej, obecnie składa się ze 131 obserwatorów wojskowych oraz 20 funkcjonariuszy policji, którzy patrolują Abchazję i gruziński rejon Zugdidi.pap, keb