"Niejednokrotnie mówiliśmy publicznie i wyjaśnialiśmy w kontaktach ze stroną amerykańską na szczeblu ekspertów, że projekt tarczy nie ma nic wspólnego z programem nuklearnym Iranu. Ma natomiast związek ze stabilnością strategiczną, z parytetem strategicznym; ma bezpośredni związek z arsenałem strategicznym Federacji Rosyjskiej" - powiedział szef dyplomacji Rosji w wywiadzie dla moskiewskiej telewizji TV Centr (TVC).
"Liczymy na to, że administracja Obamy dokona głębokiej analizy planów ulokowania obiektów systemu obrony antyrakietowej USA w Europie Wschodniej i że w ramach tej analizy w pełnym zakresie weźmie pod uwagę nasze stanowisko, przedstawione (...) na podstawie konkretnych faktów i obliczeń" - dodał Ławrow.
Rosyjski minister zadeklarował zarazem, że Moskwa jest otwarta na dialog z Waszyngtonem w sprawie tarczy.
"Zwróciliśmy uwagę na napływające z Waszyngtonu sygnały o gotowości do rozwijania obrony przeciwrakietowej wspólnie z Federacją Rosyjską, z uwzględnieniem propozycji złożonych przez ówczesnego prezydenta Rosji Władimira Putina na spotkaniu z prezydentem USA George'em W. Bushem w Kennebunkport w stanie Maine w lipcu 2007 roku. Są one nadal aktualne" - oświadczył Ławrow.
Clinton powiedziała we wtorek w Waszyngtonie, na konferencji prasowej z czeskim ministrem spraw zagranicznych Karelem Schwarzenbergiem, że polityka Iranu będzie ważnym czynnikiem przy rozstrzyganiu, czy administracja Baracka Obamy zdecyduje się na rozmieszczenie w Europie elementów amerykańskiego systemu obrony przeciwrakietowej.
"To jedna z tych spraw, które będą zależały od decyzji podjętych przez irański rząd" - powiedziała amerykańska sekretarz stanu.
Z kolei zastrzegający sobie anonimowość wysoki rangą przedstawiciel władz USA, którego w piątek cytowała agencja Reutera, oznajmił, że USA zrewidują "tempo rozwoju" swej tarczy antyrakietowej w Europie, jeśli Rosja zgodzi się pomóc w powstrzymaniu Iranu przed budowaniem bomby atomowej.
Osobistość ta wypowiadała się w czasie, kiedy podsekretarz w Departamencie Stanu USA William P. Burns mówił w Moskwie, iż Stany Zjednoczone są otwarte na "nową konfigurację" w sprawie tarczy antyrakietowej, której elementem byłaby współpraca z Rosją.
"Jeśli będziemy zdolni do współpracy mającej na celu odwiedzenie Iranu od dążenia do (...) broni nuklearnej, moglibyśmy zmniejszyć (ang. moderate) tempo rozwoju obrony przeciwrakietowej w Europie" - powiedziała Reuterowi wspomniana osobistość.
Burns w wywiadzie dla rosyjskiej agencji Interfax powiedział w piątek m.in.: "Waszyngton jest otwarty na możliwość współpracy, zarówno z Rosją, jak i partnerami z NATO, dotyczącej nowej konfiguracji obrony antyrakietowej, która wykorzystywałaby posiadane przez każdego z nas zasoby".
W czasie poprzedniego weekendu wiceprezydent USA Joe Biden oświadczył w Monachium, podczas konferencji poświęconej bezpieczeństwu, że USA będą rozwijać system obrony przeciwrakietowej, o ile okaże się on skuteczny i racjonalny ekonomicznie, a także, iż będą konsultować się w tej sprawie z NATO i Rosją.
Rosja uważa tarczę za zagrożenie dla swego bezpieczeństwa. USA uzasadniają budowę systemu koniecznością obrony przed potencjalnym zagrożeniem ze strony Iranu.