Szef rosyjskiego rządu zapewnił, że mimo kryzysu gospodarczego i cięcia wydatków budżetowych ochrona społeczna obywateli Rosji pozostanie - jak to ujął - na należytym poziomie.
Putin podkreślił, że pakiet antykryzysowy w Rosji przewiduje zwiększenie pomocy materialnej dla obywateli, którzy stracili pracę lub którym grozi zwolnienie.
Zdaniem premiera Rosji, przygotowywany plan działań Rady Europy w sferze spójności społecznej powinien przewidywać rozszerzenie praw socjalnych, zwłaszcza w ochronie zdrowia, edukacji i polityce mieszkaniowej.
Rada Europy uznała spójność społeczną za jeden ze swoich priorytetów na najbliższe lata.
RE za cel stawia sobie m.in. zagwarantowanie właściwego poziomu ochrony społecznej; zwiększenie zatrudnienia, szkolenia zawodowego i praw pracowniczych; zapewnienie ochrony najsłabszym grupom społecznym; zwalczanie przejawów marginalizacji społecznej i dyskryminacji.
Przed rozpoczęciem konferencji Putin rozmawiał z Davisem o współpracy Rosji z Radą Europy. Szczegółów rozmowy nie ogłoszono.
Sekretarz generalny Rady Europy w wywiadzie dla czwartkowego "Kommiersanta" skrytykował Rosję za nieratyfikowanie 14. Protokołu do Europejskiej Konwencji Praw Człowieka. Dokument ten przewiduje zreformowanie Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu, co ma zwiększyć jego efektywność.
"Jest to ogromne rozczarowanie. Kreml, Władimir Putin jako prezydent, rekomendował Dumie Państwowej ratyfikowanie protokołu, jednak deputowani odmówili. U nas w Wielkiej Brytanii partia większości zwykle kieruje się zaleceniami swojego lidera" - powiedział Davis.
"Europie trudno jest zrozumieć, dlaczego deputowani do Dumy nie popierają Putina w tej kwestii. Co więcej, Europie trudno jest zrozumieć, dlaczego deputowani działają wbrew interesom rosyjskich obywateli, choć zostali wybrani, aby te interesy wyrażać" - dodał sekretarz generalny Rady Europy.
Davis zaznaczył, że "właśnie z takim przesłaniem przyjechał do Moskwy".
pap, em