Amerykański prezydent ma przedstawić w nim wizję wolnego od broni nuklearnej świata. Zapowie ratyfikację traktatu o zakazie prób z bronią jądrową przez USA. Przyjęcie traktatu jest od lat blokowane przez Senat amerykański. Podpisów pod nim nie złożyły również Chiny, Indie, Pakistan, Izrael, Iran i Korea Północna.
Jako jeden z pierwszych ważnych kroków w wysiłkach rozbrojeniowych Obama wskaże też uzgodnione w Londynie z prezydentem Rosji Dmitrijem Miedwiediewem otwarcie rozmów zmierzających do zredukowania liczby strategicznej broni nuklearnej. Układ o redukcji zbrojeń strategicznych z 1991 roku START-1 wygasa w grudniu obecnego roku.
"Prezydent zobowiąże się do zmniejszenia roli broni nuklearnej w strategii bezpieczeństwa narodowego USA oraz redukcji rozmiaru amerykańskiego arsenału nuklearnego. (...) Potwierdzi, że tak długo, jak istnieje broń nuklearna, Ameryka utrzyma bezpieczny i niezawodny potencjał nuklearny, by odstraszać naszych przeciwników i wzmacniać sojuszników" - głosi zapowiedź przedstawiona przez Biały Dom.
Obama zapowie też zwołanie w USA globalnego szczytu na temat bezpieczeństwa nuklearnego. Wezwie do podjęcia starań na rzecz nowego traktatu międzynarodowego dotyczącego zakończenia w sposób wiarygodny produkcji materiałów rozszczepialnych z myślą o pozyskaniu broni nuklearnej.
pap, em