Władze w Phenianie zapowiedziały to posunięcie w oświadczeniu z 14 kwietnia, po wycofaniu się z sześciostronnych rokowań na temat swojego programu nuklearnego.
"Przyczyni się to do wzmocnienia odstraszania nuklearnego w celach samoobrony, wobec nasilających się gróźb militarnych ze strony wrogich sił" - głosi oświadczenie.Komitet ds. sankcji Rady Bezpieczeństwa ONZ umieścił w piątek trzy północnokoreańskie przedsiębiorstwa na czarnej liście za pomoc w realizacji programu rakietowego i zbrojeń nuklearnych Korei Płn.
Komitet działał na polecenie Rady Bezpieczeństwa, która zaleciła sporządzenie listy towarów i firm północnokoreańskich kwalifikujących się do zastosowania sankcji, zgodnie z rezolucją nr 1718, uchwaloną po próbie nuklearnej przeprowadzonej przez Phenian w październiku 2006 r.
Te trzy firmy to Korea Mining Development Trading Corp., Korea Ryongbong General Corp. i Tranchon Commercial Bank.
Wciągnięcie na czarną listę oznacza, że zarówno obce firmy jak i państwa nie mogą z tymi przedsiębiorstwami zawierać porozumień biznesowych.
Sankcje mają objąć również zagraniczne filie tych przedsiębiorstw.
Korea Północna przeprowadziła 5 kwietnia próbę z rakietą balistyczną dalekiego zasięgu, utrzymując, że chodziło o wprowadzenie na orbitę sztucznego satelity. Zagraniczne stacje namiarowe nie potwierdziły jednak tej wersji.
Próba spotkała się z oburzeniem i potępieniem na całym świecie.Amerykańska sekretarz stanu Hillary Clinton wezwała w sobotę Korę Płn., aby powróciła do swoich zobowiązań nuklearnych.
W sobotę minister spraw zagranicznych Korei Płn. oświadczył, że jego kraj zaczął odzyskiwanie plutonu do produkcji broni atomowej ze zużytego paliwa jądrowego.
"Wraz z naszymi partnerami w ramach rozmów sześciostronnych nadal nalegamy, by Korea Płn. powróciła do zobowiązań, które na siebie wzięła" - oświadczyła Clinton w trakcie wizyty w Bagdadzie. "Mamy nadzieję, że będziemy mogli wznowić rozmowy z Koreą Północną w sprawie rozbrojenia atomowego Półwyspu Koreańskiego" - dodała.
pap, keb