Jeden z uczestników spotkania rabin Simcha Hacohen Kook wymienił "dziesiątki miejsc świętych, do których Watykan rości sobie prawo", w tym 28 w Jerozolimie i 19 na okupowanym Zachodnim Brzegu Jordanu.
Rzecznik Wielkiego Rabinatu Izraela powiedział jednak agencji AFP, że wezwanie to "w żaden sposób nie zobowiązuje Wielkiego Rabinatu i nie ma jego zgody".
Z kolei "komitet rabinów (dystryktu) Judei i Samarii", skupiający ortodoksyjnych rabinów z osiedli na Zachodnim Brzegu Jordanu, wezwał do bojkotu wizyty Benedykta XVI, aż "Watykan nie uzna, że Ziemia Izraela jest częścią narodu żydowskiego".
Blisko 16 lat po podpisaniu "ramowego porozumienia" o stosunkach dyplomatycznych między Izraelem a Watykanem kwestia dóbr i majątku Kościoła katolickiego w Ziemi Świętej nie została uregulowana. Chodzi tu m.in. o Bazylikę Zwiastowania w Nazarecie, Kościół Rozmnożenia Chleba i Ryb nad Jeziorem Galilejskim, Ogród Getsemani czy hospicjum szarytek w Jerozolimie.
Watykan domaga się pełnego i całkowitego przyznania praw majątkowych wspólnotom katolickim i utrzymania zwolnień podatkowych (w zakresie nieruchomości, działalności medycznej, charytatywnej i oświatowej), które Kościół posiadał już w chwili powstania państwa Izrael i których honorowania przez państwo żydowskie domagała się ONZ.
Po podpisaniu 30 grudnia 1993 roku porozumienia, które umocniło historyczne zbliżenie między Izraelem i Stolicą Apostolską, sprawy rozwiązania problemów ekonomicznych i własnościowych Kościoła katolickiego, zwłaszcza na terytoriach okupowanych przez Izrael od 1967 roku, powierzono komisji dwustronnej. Przez 10 lat nie udało się rozwiązać spornych kwestii.
W 2004 roku wznowiono dwustronne negocjacje. W kwietniu tego roku rozmowy przyspieszono. Ostatnie spotkanie odbyło się 30 kwietnia w Jerozolimie i osiągnięto na nim - jak to określono - "znaczący postęp".
Negocjatorzy mają ponownie spotkać się 10 grudnia w Watykanie. Oznacza to, że podczas wizyty Benedykta XVI w Ziemi Świętej w dniach 8-15 maja najpewniej nie zostanie zawarte żadne porozumienie - pisze AFP.
Stolica Apostolska oczekuje wszak, że odwiedziny papieża w Izraelu przyspieszą rozwiązanie spornych zagadnień.pap, em