"Z naszych informacji o wielkości i kosztach pomnika wynika, że są one odwrotnie proporcjonalne do powagi i prawdy historycznej" - skomentował rzecznik Jeorjos Kumucakos.
Koszt projektu oceniany jest na równowartość 4,5 mln euro.
Aleksander III Wielki zwany Macedońskim (356-323 p.n.e.) był wybitnym strategiem i jednym z największych zdobywców w dziejach świata.
W stolicy Macedonii pomnik o wysokości 22 metrów ma wyobrażać Aleksandra na nieomal stającym dęba Bucefale. We wszystkich swoich kampaniach Aleksander dosiadał tego ognistego ogiera, którego tylko on jeden potrafił poskromić. Na Bucefale odbył wyprawę do Persji, by w 330 roku p.n.e. dotrzeć do terytoriów dzisiejszego Afganistanu, a następnie - do Indii.
Konny posąg Aleksandra, ale nie aż tak olbrzymi, bo wysokości tylko ponad sześciu metrów, stoi od 1974 roku w centrum Salonik - stolicy greckiego regionu Macedonia.
W końcu stycznia Grecja informowała o zawarciu porozumienia z Irakiem w sprawie wystawienia innego pomnika Aleksandrowi Macedońskiemu - w pobliżu Mosulu, miejscu rozstrzygającego zwycięstwa nad imperium perskim w 331 roku p.n.e.
Grecja uważa, że Aleksander Wielki należy wyłącznie do jej dziedzictwa kulturowego, podobnie jak nazwa samej Macedonii.
Kontrowersja wokół nazwy "Macedonia" trwa od 1991 roku. Wtedy przyjęła ją jedna z byłych jugosłowiańskich republik. Ateny stoją jednak na stanowisku, że nazwa ta zarezerwowana jest dla historycznego regionu Grecji.
Obecnie Macedonię pod tą nazwą uznaje ponad 120 państw, ale na forum ONZ używana jest nazwa "Była Jugosłowiańska Republika Macedonii" (lub akronim od jej nazwy w brzmieniu angielskim: FYROM), stosowana również przez NATO i Unię Europejską.
pap, keb