Tekst ukazał się w dziale "Encyklopedia Wojskowa", w rubryce "Historia - przeciwko kłamstwu i fałszerstwom". Jego autorem jest pułkownik Siergiej N. Kowalow z Insytutu Historii Wojennej Ministerstwa Obrony FR.
"Wszyscy, którzy bezstronnie studiowali historię II wojny światowej, wiedzą, że rozpoczęła się ona z powodu odmowy Polski spełnienia niemieckich roszczeń. Jednak mniej znane jest to, czego od Warszawy chciał Adolf Hitler" - pisze Kowalow.
"A żądania Niemiec były dość umiarkowane: włączyć wolne miasto Danzig (obecnie - Gdańsk) do III Rzeszy oraz wyrazić zgodę na budowę eksterytorialnej autostrady i drogi kolejowej, które połączyłyby Prusy Wschodnie z podstawową częścią Niemiec" - dodaje wojskowy historyk.
W jego ocenie, żądania te "trudno uznać za nieuzasadnione".
"Zdecydowaną większość mieszkańców (miasta) Danzig, oderwanego od Niemiec na mocy Traktatu Wersalskiego, stanowili Niemcy szczerze pragnący zjednoczenia z historyczną ojczyzną. Zupełnie naturalnym było też żądanie dotyczące dróg. Tym bardziej, że na ziemie rozdzielającego dwie części Niemiec +polskiego korytarza+ się nie targano" - wyjaśnia Kowalow.
"Dążąc do zapewnienia sobie statusu wielkiego mocarstwa, Polska w żadnej mierze nie chciała zostać młodszym partnerem Niemiec. 26 marca 1939 roku Polska ostatecznie odrzuciła niemieckie roszczenia" - wskazuje rosyjski historyk.
Kowalow usprawiedliwia też agresję ZSRR przeciwko Polsce 17 września 1939 roku. Jego zdaniem Józef Stalin nie miał innego wyjścia, niż zawrzeć z Hitlerem pakt o nieagresji, by choć na krótki czas odroczyć wojnę z Niemcami i zająć rubieże obronne na zachód od starej granicy radzieckiej.
Historyk z Ministerstwa Obrony Rosji podkreśla również, że "w imię prawdy historycznej trzeba przyznać, że znaczna część odpowiedzialności za fiasko wysiłków zmierzających do stworzenia zbiorowej przeciwwagi dla faszystowskiej agresji spoczywa też na +małych+ krajach Europy".
"Romantyczna wiara w sprawiedliwość i obronę ze strony zachodnich demokracji z jednoczesnym umizgiwaniem się do hitlerowskich Niemiec oraz antyradzieckość (często z antyrosyjskimi elementami) sprawiły, iż stały się one na jakiś czas pionkami na światowej szachownicy politycznej, na której nie mogły wpłynąć na bieg wydarzeń" - tłumaczy Kowalow.
Na materiał ten w czwartek zwrócił uwagę dziennik "Wriemia Nowostiej", według którego "walka przeciwko fałszowaniu historii +na szkodę interesów Rosji+, proklamowana na najwyższym szczeblu, przybiera groteskowy zarys".
"Sądząc po tekście z witryny rosyjskiego Ministerstwa Obrony nieodległy jest czas, kiedy to efektywnym menedżerem okaże się także Adolf Hitler. A kraje Europy Wschodniej, bezlitośnie zmiażdżone walcami drogowymi radzieckiego i nazistowskiego +efektywnego menedżmentu+, okażą się winne tego, że znalazły się na drodze" - pisze gazeta.
Zdaniem "Wriemia Nowostiej" przesłanie tekstu Kowalowa jest zrozumiałe. "Pionki nie powinny były burzyć naszego Związku Radzieckiego; nie powinny kraść naszego gazu; nie powinny ciągać po sądach naszych sędziwych weteranów" - wskazuje dziennik.
"Nie należy również rozmieszczać u siebie amerykańskich antyrakiet i czepiać się Rosji za naruszenie przez nią integralności terytorialnej sąsiada. Trzeba tylko kochać nas z naszą niezakłamaną historią i czekać na moment - daj Boże sił - kiedy znów można będzie stać się +pionkami+ na szachownicy +efektywnych menedżerów+" - konstatuje "Wriemia Nowostiej".
Gazeta przypomina, że "w Rosji istnieje teraz państwowa komisja, mająca przeciwdziałać fałszowaniu historii". "Wydaje się, że jeśli chce ona być coś warta, to przytoczony tekst (Kowalowa) powinien ją żywo zainteresować" - podkreśla "Wriemia Nowostiej".
Dziennik zauważa także, że "wszystko wskazuje na to, iż resorty siłowe, których znaczenie w rosyjskiej historii zawsze było ogromne, zabrały się do dzieła, zaaprobowanego przez głowę państwa, z dużym entuzjazmem".
Prezydent Dmitrij Miedwiediew w ubiegłym miesiącu powołał specjalną komisję, która zajmie się przeciwdziałaniem próbom fałszowania historii na szkodę Rosji.
Na przewodniczącego komisji wyznaczył szefa swojej Administracji (Kancelarii) Siergieja Naryszkina, który od niedawna kieruje także działającą przy prezydencie komisją ds. ochrony tajemnic państwowych.
W skład komisji ds. przeciwdziałaniem próbom fałszowania historii na szkodę interesów Rosji weszli przedstawiciele różnych ministerstw, agencji rządowych, służb specjalnych i archiwów, jak również Dumy Państwowej, Rady Federacji oraz kilku organizacji pozarządowych. Wśród jej członków znalazło się też kilku historyków.
Głównym zadaniem komisji będzie "zbieranie i analizowanie informacji o fałszowaniu historycznych faktów i wydarzeń mającym na celu pomniejszanie międzynarodowego prestiżu Federacji Rosyjskiej, a także przygotowywanie raportów dla prezydenta FR".
pap, keb