Szef ośrodka Memoriał w Czeczenii Szamchan Akbułatow powiedział, że Estemirowa była obrończynią praw w pełnym znaczeniu tego słowa. "Nie bała się i śmiało walczyła o prawdę, broniła interesów ludzi" - podkreślił Akbułatow.
Tatjana Łokszyna z organizacji Human Rights Watch powiedziała agencji Associated Press (AP), że Estemirowa "dokumentowała najstraszniejsze akty przemocy, masowe egzekucje, i była osobą, z którą kontaktowali się zagraniczni dziennikarze i organizacje". "Robiła rzeczy, których nikt inny nie odważał się robić" - dodała Łokszyna.
Estemirowa zbierała dokumentację przypadków naruszania praw człowieka w Czeczenii od roku 1999, czyli początku tzw. drugiej wojny czeczeńskiej.
W ostatnich latach zabici zostali też inni obrońcy praw człowieka, z którymi Estemirowa współpracowała, w tym dziennikarka Anna Politkowska, którą zastrzelono w roku 2006 w klatce schodowej jej domu.
Estemirowa, jak przypomina AP, miała też kontakty ze Stanisławem Markiełowem - znanym adwokatem i obrońcą praw człowieka, który został zastrzelony w styczniu w Moskwie.
Aktywistka Memoriału w roku 2007 została w Londynie pierwszą laureatką nagrody im. Anny Politkowskiej. Uhonorował ją też nagrodą "Prawo do istnienia" parlament Szwecji.
Współpracownicę rosyjskiej organizacji Memoriał Natalję Estemirową uprowadzono w środę rano w Czeczenii w okolicach jej domu w Groznym. Tego samego dnia po południu ciało aktywistki ze śladami postrzałowymi znaleziono w Inguszetii - republice sąsiadującej z Czeczenią. Obie republiki wchodzą w skład Federacji Rosyjskiej.
ND, PAP