Prezydent Pakistanu Asif Ali Zardari oraz tadżycki przywódca Emomali Rachmon postanowili wspólnie walczyć z przemytem broni i zaopatrzenia, przeznaczonych dla islamskich bojowników działających w regionie.
Jak napisano w oświadczeniu obu prezydentów, "potępiają (oni) terroryzm i ekstremizm we wszystkich formach". Stwierdzili również, że "są zdecydowani blisko współpracować w walce z tym złem".
Zardari uważa, że sytuacja w kwestii bezpieczeństwa pogarsza się. "Terroryzm zagraża krajowi mojego brata, zagraża mojemu krajowi, a także regionowi. Dlatego też po raz kolejny powtarzam, że razem stawimy czoło temu zagrożeniu XXI wieku" - powiedział dziennikarzom obecnym na szczycie.
Tadżykistan, najbiedniejsza z byłych republik radzieckich, dzieli z Afganistanem długą (1600 km) i dziurawą granicę. Rząd w Duszanbe od trzech miesięcy prowadzi operację skierowaną przeciwko islamskim bojownikom podejrzanym o zaangażowanie w walki na terenach Afganistanu i Pakistanu. Tadżyckie władze obawiają się, że wzrastająca w związku z sierpniowymi wyborami w Afganistanie fala przemocy w tym kraju może mieć konsekwencje także w Tadżykistanie. Kraj ten był w latach 90. ofiarą krwawej wojny domowej między siłami rządowymi a islamskimi rebeliantami.
Kilka godzin po spotkaniu prezydentów rzecznik prasowy tadżyckiego ministra spraw wewnętrznych podał informację o zabiciu Nemata Azizowa, organizatora przemytu narkotyków z Afganistanu przez Tadżykistan do krajów sąsiednich. Jak podaje ministerstwo, zyski z procederu Azizow przeznaczał na wsparcie operacji terrorystycznych w Afganistanie i Pakistanie.
Szczyt w Duszanbe odbędzie się w czwartek. Będzie dotyczył kwestii energetycznych, transportu i bezpieczeństwa. Oprócz przywódców Pakistanu i Tadżykistanu weźmie w nim udział prezydent Afganistanu Hamid Karzaj oraz Rosji - Dmitrij Miedwiediew.
ND, PAP