Proces ponad stu osób, w tym ważnych polityków i osobistości z obozu reformatorów, działaczy irańskiej opozycji i manifestantów, którzy kontestowali w czerwcu w Iranie ponowny wybór na prezydenta ultrakonserwatysty Mahmuda Ahmadineżada, rozpoczął się w sobotę przed sądem rewolucyjnym w Teheranie
Francuska agencja AFP, powołując się na irańską prasę, podaje, że około 30 osób ma być sądzonych począwszy od soboty. Grupa ta została zatrzymana podczas powyborczych demonstracji sprzeciwu wobec ponownego wyboru Ahmadineżada na urząd prezydenta.
Zakłócali porządek publiczny
Według irańskiej prasy, osoby te "uczestniczyły w zamieszkach i są oskarżone o działania wymierzone w bezpieczeństwo narodowe, zakłócanie porządku publicznego oraz wandalizm".
Podsądnym zarzuca się zakłócanie porządku publicznego podczas powyborczych manifestacji, w tym ataki na budynki rządowe i wojskowe, powiązania z uzbrojonymi grupami opozycyjnymi, czy spiskowanie przeciwko systemowi władzy.
Wśród oskarżonych są osoby związane z obozem byłego prezydenta Iranu Mohammada Chatamiego oraz zwolennicy liderów opozycji Mir-Hosejna Musawiego i Mehdiego Karubiego - poinformowała irańska agencja Fars. Agencja Associated Press wymienia również: dawnego rzecznika rządu Chatamiego - Abdollaha Ramezanzadeha, dawnego wiceprzewodniczącego parlamentu Behzada Nabaviego, byłego wiceministra spraw zagranicznych Mohsena Aminzadeha i przywódcę największej partii reformatorskiej - Islamskiego Frontu Irańskiego Uczestnictwa - Mohsena Mirdamadiego.
Są dowody "wandalizmu"
Oficjalna agencja Irna, powołując się na źródła sądowe, sprecyzowała, że wśród sądzonych uczestników zamieszek są manifestanci, którym zrobiono zdjęcia podczas - jak to określono - "popełniania przestępstwa". Według irańskiej prasy, osoby te "uczestniczyły w zamieszkach i są oskarżone o działania wymierzone w bezpieczeństwo narodowe, zakłócanie porządku publicznego oraz wandalizm".
Niepokoje w Iranie rozpoczęły się 13 czerwca, dzień po opublikowaniu kontestowanych przez opozycję oficjalnych wyników elekcji. W zamieszkach zginęło kilkanaście, a rannych zostało około tysiąca osób. Kilkuset uczestników manifestacji, dziennikarzy i opozycyjnych polityków zatrzymano.
pap, dar