W dokumencie wyrażono ubolewanie z powodu "poważnych zagrożeń dla systemu nierozprzestrzeniania broni jądrowej, które Rada Bezpieczeństwa uznała za groźbę dla pokoju i bezpieczeństwa międzynarodowego". Wezwano państwa, "by całkowicie respektowały zobowiązania wynikające ze stosownych rezolucji Rady Bezpieczeństwa".
Porzućcie broń
Rezolucja nr 1887, przygotowana przez USA, wzywa sygnatariuszy traktatu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej (NPT) do respektowania swoich zobowiązań, a inne kraje, w tym nie posiadające broni jądrowej, do jak najszybszego dołączenia do tego układu, tak by stał się on powszechny. Autorzy rezolucji zwracają się również do państw, by "w dobrej wierze zaangażowały się w negocjacje nad skutecznymi krokami prowadzącymi do zredukowania arsenałów nuklearnych i do rozbrojenia". Wzywa je, by pracowały nad powstaniem "traktatu o ogólnym i całkowitym rozbrojeniu pod ścisłą międzynarodową kontrolą". Nalega, by powstrzymały się od wszelkich prób nuklearnych i dołączyły do traktatu o całkowitym zakazie prób z bronią jądrową (CTBT).
Kluczowe 12 miesięcy
W innych częściach tekstu Rada wezwała do wysiłków na rzecz rozwoju pokojowego wykorzystania energii jądrowej. Zastrzegła, że powinno się to odbywać przy unikaniu ryzyka rozprzestrzeniania broni jądrowej, a kryteria dotyczące gwarancji bezpieczeństwa powinny być jak najściślejsze.
- Najbliższe 12 miesięcy będzie absolutnie kluczowe dla określenia, czy ta rezolucja i nasze całościowe wysiłki, by zatrzymać rozprzestrzenianie i używanie broni jądrowej, odniosą sukces - powiedział po przyjęciu rezolucji Barack Obama. Prowadził on, jako pierwszy w historii prezydent USA, posiedzenie Rady Bezpieczeństwa. Odbyło się ono na szczeblu szefów państw zaledwie po raz piąty od powstania Rady w 1946 roku.
NPT podpisało dotąd 189 państw. Nie zrobiły tego Indie i Pakistan, które mają broń jądrową, oraz Izrael, który, jak się uważa, także ją posiada. Korea Północna wycofała się z traktatu w 2003 roku. CTBT został wynegocjowany w 1996 roku. Dotychczas podpisało go 179 państw, a 144 go ratyfikowały. Od przystąpienia do niego wstrzymuje się dziewięć krajów: Stany Zjednoczone, Chiny, Iran, Korea Północna, Egipt, Indonezja, Izrael, Indie i Pakistan.PAP, arb